Efektowne i trwałe
Inwestorzy planujący budowę domu biorą pod uwagę na ogół jeden z dwóch najpopularniejszych materiałów na pokrycie dachu. Amatorzy bardziej tradycyjnych kształtów wybierają dachówki (cementowe, ceramiczne) bądź imitujące je blachodachówki. Zwolennicy nowoczesnych, prostych linii decydują się na blachodachówki płaskie lub blachę łączoną na rąbek stojący. Gont bitumiczny, strzecha i łupek kamienny są rzadko stosowane. Niezależnie od rodzaju pokrycia na każdym dachu niezbędne są rynny, a całość powinna być fachowo zamontowana.
Przy projektowaniu domu na indywidualne zamówienie, rodzaj pokrycia dachowego wybiera inwestor razem z architektem. Uwzględnia się przy tym bryłę budynku, liczbę połaci i kąt ich nachylenia, rodzaj terenu, na którym stanie dom (zalesiony albo nie) oraz upodobania przyszłych właścicieli. W przypadku budowy domu wg projektu katalogowego - rodzaj pokrycia jest z góry zaplanowany, ale po konsultacji z architektem adaptującym projekt, w pewnym zakresie materiały można zmienić.
Do pokrycia trzeba dobrać niezbędne akcesoria oraz orynnowanie. Przy wykonywaniu nowego dachu, nie wolno zapomnieć np. o śniegołapach, czyli drabinkach zabezpieczających przed zsuwaniem się śniegu. Ich brak może spowodować oderwanie się i osunięcie czapy śniegu, co szczególnie w przypadku połaci pochylonej w kierunku wejścia do budynku, może być bardzo niebezpieczne Niezbędne są też stopnie kominiarskie, umożliwiające bezpieczne wejście na dach. Przydatne podczas przeglądów kominiarskich, czyszczenia rynien czy dro...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze