Przygotowywane przez UE przepisy są jednoznaczne – od 2025 r. we wszystkich krajach Wspólnoty ma zakończyć się dotowanie urządzeń korzystających z paliw kopalnych, a od 2028 r. miałby wejść w życie zakaz montażu takich urządzeń w tym m.in. kotłów gazowych. Wszystkie nowe budynki będą też musiały być wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. W przypadku budynków mieszkalnych taki obowiązek wszedłby w życie z początkiem 2030 r.
To wydaje się być rewolucją, ale czy ona już się nie dzieje? I to nawet bez regulacji procedowanych przez UE. W kwietniu br. Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPiIUG) opublikowało raport „Rynek urządzeń grzewczych w Polsce w 2022 roku”. Wynika z niego, że już teraz obserwujemy wyraźny spadek sprzedaży kotłów gazowych i na paliwa stałe, a jednocześnie znaczny wzrost sprzedaży pomp ciepła, a także kotłów elektrycznych.
Polecam Państwu lekturę tekstu o pompach ciepła (str. 150), gdzie szczegółowo omawiamy korzyści wynikające z ich stosowania. Polecam również lekturę artykułu na temat kotłów kondensacyjnych (str. 143), które są nadal chętnie wybierane jako źródło ciepła do ogrzewania domów.
Zapraszam do lektury,
Ernest Jagodziński
Redaktor naczelny