Rewolucja już się zaczęła
Rynek pomp ciepła rośnie w imponującym tempie. Dość powiedzieć, że przez 10 lat sprzedaż pomp powietrze/woda zwiększyła się w Polsce przeszło stukrotnie. To efekt wzrostu świadomości ekologicznej inwestorów, rządowych dopłat oraz ogromnych podwyżek cen tradycyjnych nośników energii. Pompom sprzyja też - i wkrótce będzie to czynnik najistotniejszy - unijne prawo. Jeśli projekt nowelizacji tzw. dyrektywy budynkowej wejdzie w życie, to za niespełna 10 lat montaż urządzeń grzewczych na paliwa kopalne (węgiel, gaz), będzie zakazany w całej Unii Europejskiej.
Zacznijmy od danych sprzedażowych. Polska Organizac ja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC poinformowała, że krajowy rynek pomp ciepła wzrósł w 2022 r. o 120%, zaś rynek pomp do ogrzewania budynków o 130%. Niemal co trzecie sprzedane u nas urządzenie grzewcze było pompą ciepła. Pomp typu powietrze/ woda sprzedano 188,2 tys. - 137% tego, co rok wcześniej. Sprzedaż pomp gruntowych wzrosła o 28%, do 7,2 tys. sztuk.
Dla porównania - w 2012 r. sprzedano w Polsce 12 tys. pomp ciepła. W tym niecałe 1700 urządzeń typu powietrze/woda.
Przez ostatnie pięć lat polski rynek pomp ciepła powietrze/woda ma dynamikę sprzedaży wynoszącą około 100% rok do roku, w poprzednich dwóch latach była ona najwyższa w Europie.
Z czego wynika tak ogromny wzrost popularności tych urządzeń? Powody są dwojakiego rodzaju - ekologiczne i ekonomiczne. Pompa ciepła to rozwiązanie zdecydowanie proekologiczne. Urządzenie wykorzystuje do ogrzewania budynku energię dostępną w jego otoczeniu - w gruncie, powietrzu, w...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze