Przeszklone ściany z ochroną przed słońcem
Od lat bardzo modne są duże przeszklenia, obejmujące, np. całą szerokość ściany w salonie, a nawet dwie kondygnacje. Takie rozwiązania sprawiają, że bryła budynku wydaje się lekka, a wnętrza są dobrze doświetlone. Poza tym szerokie drzwi tarasowe ułatwiają komunikację między domem i ogrodem. Niestety, im więcej szyb tym latem w pomieszczeniach bardziej gorąco, zimą - chłodniej. Można temu zaradzić, korzystając z zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych. Najwygodniej, jeśli sterowane są one automatycznie.
Wielkogabarytowe przeszklenia należą do elementów nowoczesnej architektury. Prawie każdy budujący dom chce mieć we wszystkich pomieszczeniach duże okna, najlepiej bez podziałów. Obecnie nawet w pokojach dzieci i łazienkach projektuje się wysokie przeszklenia sięgające do posadzki. Do niedawna były one planowane jedynie w salonie, w połączeniu z wyjściem na taras.
Często konsekwencją mody na duże okna jest konieczność korzystania latem z klimatyzacji. Aby ograniczyć lub zupełnie wyeliminować taką potrzebę, warto wszystkie przeszklenia wyposażyć w osłony zewnętrzne. Latem ochronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem, a zimą - oczywiście, po opuszczeniu ich na noc i czas nieobecności w domu - zapobiegną ucieczce ciepła, którego wyprodukowanie, niestety, kosztuje coraz więcej.
Zgodnie z przepisami, okna fasadowe powinny spełniać wymogi dotyczące izolacyjności termicznej. Obecnie budowane domy muszą być wyposażone w okna o Umax = 0,9 W/(m2·K). Istotna jest też izolacyjność akustyczna....
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze