Inteligentna ochrona
Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na wyposażenie ich w instalację inteligentną. Zazwyczaj główną motywacją jest chęć zwiększenia komfortu mieszkania i obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Ale równie dobrym powodem może być poprawa bezpieczeństwa domowników.
Instalacja inteligentna to sposób zarządzania budynkiem, w którym praca różnych domowych instalacji jest skoordynowana. Do takiego systemu włącza się zazwyczaj wentylację, klimatyzację, oświetlenie i ogrzewanie. Jeśli dodamy do tego również instalację alarmową, nie tylko poprawi się komfort mieszkania i obniżą się rachunki za prąd, ale także zwiększy się poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
ZASADA DZIAŁANIA
Każda instalacja inteligentna składa się z tzw. sensorów i aktorów. Te pierwsze elementy wprowadzają do systemu sygnały sterujące. To czujniki, piloty zdalnego sterowania, klawiatury, smartfony itp., które przekazują informację o tym, że trzeba podjąć jakieś działanie, np. włączyć oświetlenie, otworzyć okna, wstrzymać dopływ ciepła do grzejnika albo zamknąć zawór z gazem. Rolą aktorów jest natomiast wykonywanie poleceń. Do tej grupy należą np. przekaźniki uruchamiające oświetlenie, siłowniki czy elektrozawory.
Instalacja inteligentna może działać jako scentralizowana lub rozpro...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze