Podstawa dachu
To, w jaki sposób będzie wyglądał dach, zależy głównie od jego kształtu i stopnia nachylenia połaci. Do tych parametrów dopasowuje się jego konstrukcję i materiał na pokrycie. Chociaż od lat w Polsce dominują dachy skośne, wersje ze stropodachem, popularne w latach 70. i 80., znów są coraz częściej wykonywane.
Kształt dachu, podobnie jak liczba kondygnacji budynku, nie jest zupełnie dowolną kwestią. Informacje określające kąt nachylenia połaci zapisane są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) obowiązującym na danym terenie, albo w decyzji o warunkach zabudowy. Nowy dom musi spełniać te wymagania.
Obecnie projektowane dachy zbudowane są z trzech warstw - konstrukcji (więźby), podkładu i pokrycia. Pierwsza odpowiada za stabilność i bezpieczeństwo, dwie kolejne za szczelność. Więźba nie zawsze jest przygotowywana na budowie, może przyjechać gotowa z zakładu prefabrykacji. Nie musi być wykonana z litej tarcicy - na konstrukcje stosuje się też drewno klejone oraz dwuteowe belki z drewna i płyt pilśniowych.
W większości przypadków, obecnie wznoszone domy zwieńczone są dachem spadzistym, najczęściej dwu- lub czterospadowym, o kącie nachylenia połaci 30-45°. Budowa takich dachów na ogół nie sprawia trudności doświadczonym cieślom i dekarzom, a sam dach jest szczelny i trwały...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze