Zacienienie modułów PV - problem przeszłości?
6/2023
6-9 minut
Inteligentne rozwiązania na rynku fotowoltaiki, takie jak Fronius Dynamic Peak Manager, pomagają rozwiązać odwieczny problem zacienienia.
Im więcej słońca, tym więcej energii. Właściciele domów planujący montaż instalacji PV na dachu muszą wiedzieć, jakie warunki zapewnią prawidłowe działanie instalacji i optymalną wydajność. Zacienienie modułów fotowoltaicznych jest nadal uważane za jedną z największych przeszkód. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego obecnie częściowe zacienienie ma jedynie znikomy wpływ na wydajność instalacji PV.
Wpływ częściowego zacienienia na moduły fotowoltaiczne
Pełne słońce, ani jednej chmurki na niebie i instalacja PV umieszczona na dachu - to idealne warunki do wydajnej produkcji energii przez instalację PV. Jednak niewiele dachów jest całkowicie wolnych od zacienienia - drzewa, słupy, anteny telewizyjne i sąsiednie budynki często rzucają cień na moduły fotowoltaiczne. Teoretycznie powinno się to odbijać na produkcji i wydajności. Jednak bliższa analiza problemu szybko ujawnia, że straty spowodowane częściowym zacienieniem mają znikomy wpływ na całkowitą produkcję roczną. Kluczowe jest tu...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze