Tynki i okładziny
Jeżeli elewacje są wykończone odpowiednio dobranymi materiałami, to przez wiele lat ta osłona muru stawia czoła przeróżnym warunkom zewnętrznym i chroni głębsze warstwy ścian przed degradacją. Nasi Rozmówcy ocenili elementy zastosowane u siebie.
Nie bez powodu elewację nazywa się ochronnym płaszczem budynku. Materiały, z których zostanie wykonana, muszą być bowiem trwałe, nienasiąkliwe, odporne na czynniki zewnętrzne i dopasowane do technologii wykonania ścian zewnętrznych. Jednak punktem wyjścia do ich wytypowania powinna być ta ostatnia cecha, a nie tylko ładny wygląd, bezobsługowość oraz niewrażliwość na zmienną temperaturę i wilgotność powietrza, uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia, płowienie koloru.
KONIECZNIE DOPASOWANA DO TECHNOLOGII BUDOWY
Ściany jednowarstwowe - do wykończenia tych wzniesionych z bloczków betonu komórkowego, pustaków keramzytobetonowych, bądź pustaków z poryzowanej ceramiki na ogół wybiera się tradycyjny tynk cementowo-wapienny. Jeżeli ściana jest gładka, to można zastosować tynk cienkowarstwowy - układa się go bezpośrednio na przegrodzie.
Ściany dwuwarstwowe - do wykonania warstwy nośnej używa się dowolnego materiału, następnie ociepla ją od zewnętrznej strony, styropianem lub wełną mineralną. ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze