Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom
Aktualności
GENESIS 90 system okienny do domów pasywnych
Nowością w ofercie firmy Aliplast jest wprowadzany na rynek system Genesis 90. To trójkomorowy system aluminiowy, przeznaczony do konstruowania okien o podwyższonej izolacyjności termicznej, spełniający wymogi certyfikatu Passive House Institute dla konstrukcji o izolacyjności cieplnej Uw < 0,8 W/(m2·K).
Osprzęt z serii SZAFIR
Szafir to włączniki i gniazdka w nowoczesnej oprawie i kolorystyce, subtelnie wpasowującej się do wnętrz mieszkalnych, sklepowych, biurowych i restauracyjnych. Jednym słowem - piękno i ergonomia zamknięte w unikalnym rozwiązaniu marki OSPEL.
Tarcza antyalergiczna i antysmogowa PRO-VENT
Firma PRO-VENT stworzyła barierę, która nawet w 99,95% oczyszcza napływające do domu powietrze. Elektryczny oczyszczacz powietrza PRO-VENT CLEAN R wyłapuje i neutralizuje związki chemiczne, pyły, bakterie, wirusy i alergeny. Zamienia powietrze w rześki powiew dzięki wbudowanej funkcji jonizacji.
Nowoczesny taras SEMMELROCK - płyty CARAT
Maj to miesiąc, w którym już myślimy o letnim relaksie i przygotowujemy się na piękne ciepłe miesiące wakacyjne. To idealny czas by zadbać o piękny taras i stworzyć komfortową przestrzeń do popołudniowych spotkań. Piękne, trwałe i bardzo nowoczesne płyty tarasowe Carat Mondego i Carat Finezza z pewnością pomogą uzyskać idealny efekt. Podobnie jak usługa projektowa, z której skorzystać może każdy klient Semmelrock.
Projekty domów
HOMEKONCEPT 101 G1
Projekt HOMEKONCEPT 101 G1 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom pod brzoskwinią (G2E) OZE
Projekt Dom pod brzoskwinią (G2E) OZE pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w kosaćcach 9 (N)
Projekt Dom w kosaćcach 9 (N) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Reportaż - posesjonaci
Do wypadów na Mazury
Grażyna, Roman i ich dorosłe dzieci zbudowali nad mazurskim jeziorem całoroczny dom, chętnie wypoczywają w nim latem i zimą. Zadbali o to, żeby obiekt na morenowym wzgórzu wyglądem pasował do tradycyjnej lokalnej architektury, przy tym był dobrze wyposażony, wygodnie się w nim przebywało.
Lepszy od segmentu
Magda i Rafał wybrali gotowy projekt piętrowego domu, lecz poprosili jego autorów o powiększenie garażu, łazienki na parterze, przeorganizowanie narożnych przeszkleń, układu na górnej kondygnacji. Sprawili, że taras jest duży i zadaszony. Dzięki tym zmianom mieszka im się wygodniej, niż w szeregowcu.
Elewacje - posesjonaci
Anna i Marek - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2021 r.
Dom: murowany, parterowy z garażem, powierzchnia 180 m2. Ściany: dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 25 cm i wełny mineralnej o grubości 25 cm.
Elewacja: tynk - silikonowy w kolorze białym (ciepły odcień), faktura drobny baranek 1,5 mm; na froncie pojedyncze boniowanie. Okładzina: z palonego drewna świerkowego; przygotowana metodą Shou Sugi Ban; łączona na pióro-wpust i wkręty do drewna. Orynnowanie: z PVC (w kolorze antracyt). Podmurówka: marmolit (antracyt). Parapety: stalowe (antracyt).
Ania i Paweł - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2019 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 225,8 m2. Ściany zewnętrzne: dwuwarstwowe, z bloczków silikatowych o grubości 24 cm i grafitowego styropianu o grubości 20 cm.
Elewacje: tynk - silikonowy w kolorze białym i grafitowym. Okładzina: ze szczotkowanego modrzewia syberyjskiego, pomalowana bezbarwnym impregnatem i lazurą. Orynnowanie: stalowe. Parapety: stalowe. Podmurówka: z marmolitu.
Ania i Tomek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2020 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, powierzchnia 257 m2. Ściany: dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 25 cm i grafitowego styropianu o grubości 20 cm.
Elewacja: tynk - cienkowarstwowy, silikatowy, w kolorze złamanej bieli, faktura najdrobniejszy baranek. Okładzina: z betonu, imitująca cegłę, zabarwiona w masie na kolor złamana biel. Orynnowanie: z PVC. Parapety: z blachy.
Tynki i okładziny
Jeżeli elewacje są wykończone odpowiednio dobranymi materiałami, to przez wiele lat ta osłona muru stawia czoła przeróżnym warunkom zewnętrznym i chroni głębsze warstwy ścian przed degradacją. Nasi Rozmówcy ocenili elementy zastosowane u siebie.
Tarasy drewniane i z kompozytu - posesjonaci
Anna i Marek - Czytelnicy Budujemy Dom, taras zbudowali w marcu 2022 r.
Taras: o powierzchni 44 m2, w kształcie prostokąta. Zadaszenie: stałe, nad połową podestu. Położenie: przy bocznej ścianie domu, przy strefie dziennej, ekspozycja południowa.
Nawierzchnia: z deski kompozytowej (z mączki drzewnej i PVC); dwustronnie ryflowane i szczotkowane, z antypoślizgową powierzchnią; wysoka klasa niepalności; gwarancja 25 lat. Akcesoria do montażu: legary z kompozytu, klipsy, wkręty itp.
Bartek - Członek Klubu Budujących Dom, taras użytkuje od maja 2019 r.
Taras: dwupoziomowy; o wymiarach 8 × 5 m (ta część jest oparta na punktowym fundamencie) i wgłębnik 4 × 4 m. Położenie: na środku ogrodu, ekspozycja wschodnia, południowa, zachodnia.
Nawierzchnia: z termososny, deski jednostronnie ryflowane. Legary: z drewna świerkowego. Sposób montażu: z użyciem klamr i wkrętów do drewna.
Natalia - Członkini Klubu Budujących Dom, taras wyremontowała w 2021 r.
Taras główny: o powierzchni 24 m2. Zadaszenie: stałe, przez balkon na piętrze. Położenie: przy tylnej ścianie domu, przy salonie, ekspozycja północna.
Nawierzchnia: poprzednio płyta betonowa wykończona kafelkami gresu, obecnie obłożona deskami tarasowymi z termojesionu i wyrobami betonowymi (płyty o grubości 4 cm, palisada imitująca łupane płytki z piaskowca).
Z drewna i kompozytu
Wyroby tarasowe z drewna nadal są chętnie stosowane, z tym, że wielu użytkowników wykorzystuje wersje typu termo lub trwałe drewno egzotyczne, zamiast krajowego. Natomiast ci, którzy chcą uniknąć konserwacji, na ogół wybierają deski kompozytowe. Zapytaliśmy kilkoro Czytelników o ich decyzję i opinię na temat użytych materiałów.
Powietrzne pompy ciepła - raport specjalny
Pompy ciepła - ile faktycznie można oszczędzić na ogrzewaniu?
Popularność pomp ciepła od dłuższego czasu rośnie. Czynników wpływających na zwiększenie zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami dla domów jest kilka. Należy do nich nie tylko chęć bycia ekologicznym, ale również m.in. możliwość obniżenia kosztów ogrzewania. W Polsce przybywa coraz więcej osób, które realnie mogą się cieszyć z inwestycji i tym samym z mniejszych rachunków za prąd.
Energia zgromadzona w powietrzu
Dzięki darmowej energii zgromadzonej w otaczającym nas powietrzu można ogrzewać dom i przygotowywać c.w.u. Potrzebna jest tylko pompa ciepła i odpowiedni system rozprowadzania ciepła w budynku. Warto zapoznać się ze specyfiką tego typu urządzeń, które wybierane są przez coraz większą liczbę właścicieli domów jednorodzinnych.
Instalacja wodna - temat numeru
Stąd i tędy popłynie woda
W każdym domu niezbędna jest woda pitna. Można ją pobierać z własnej studni lub z wodociągu. Gdy ta kwestia zostanie rozstrzygnięta, należy zacząć planować domową instalację wodną. Choć z reguły zleca się to hydraulikowi, to inwestor musi z nim ściśle współpracować. Przede wszystkim powinien nie tylko wskazać rozmieszczenie takich pomieszczeń, jak kuchnia, łazienki i toalety, ale także dokładną lokalizację wszystkich punktów poboru ciepłej i zimnej wody.
Kanalizacja, szambo, oczyszczalnie - temat numeru
Odprowadzanie ścieków
Ścieki z sanitariatów, umywalek czy pralek trzeba gdzieś odprowadzać. W najlepszej sytuacji są właściciele domów, które można podłączyć do publicznej sieci kanalizacyjnej. Pozostali muszą wybrać inne rozwiązanie - budowę szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.
Uzdatnianie wody - temat numeru
Czysta i smaczna
Uzdatnianie wody może być konieczne nie tylko wtedy, gdy czerpiemy ją z własnej studni. Również kranówka z wodociągu, choć musi spełniać normy, może być niesmaczna czy brzydko pachnieć. Metodę oczyszczania najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania i budowy domu.
Pokrycia dachowe lekkie - elementarz budowlany
Lekko na dachu
Początkujący inwestor zwykle nie wie, że pokrycia dachowe dzielą się na lekkie i ciężkie. Te pierwsze ważą kilkanaście kg/m2, drugie kilkadziesiąt. Pokrycia lekkie to blachy, w formie blachodachówek lub blach płaskich, oraz gont bitumiczny. Blachodachówka jest na naszym rynku materiałem pokryciowym nr 1 - ze względu na cenę, wygląd, ogromny wybór, możliwość stosowania zarówno na dachach nowych, jak i remontowanych.
Pokrycia dachowe ciężkie - elementarz budowlany
Masa ma zalety
Na polskich dachach powszechnie układa się jeden rodzaj ciężkiego pokrycia dachowego w dwóch odmianach. To dachówka, w znanej od tysięcy lat wersji ceramicznej i o wiele młodszej betonowej. Ich rozróżnienie sprawia kłopoty chyba wszystkim inwestorom, co wcale nie znaczy, że są takie same.
Zagospodarowanie wody deszczowej - elementarz instalacyjny
Woda za darmo
Dziś retencjonowanie deszczówki jest już nie tylko modne, ale i potrzebne. W związku z ocieplaniem się klimatu i szeregiem innych czynników, od pewnego czasu w Polsce występują niedobory wody. Magazynowana w zbiornikach naziemnych lub podziemnych może być wykorzystana na wiele sposobów na zewnątrz oraz wewnątrz domu, choć nie nadaje się do picia.
Podgrzewacze pojemnościowe i przepływowe - elementarz instalacyjny
W zbiorniku lub przepływowo
Ciepła woda użytkowa czyli c.w.u. może być podgrzewana na różne sposoby. W domach jednorodzinnych zdecydowanie najczęściej używa się do tego kotła, który i tak ogrzewa budynek. Jednak niekiedy uzasadnione jest użycie osobnych podgrzewaczy wody. Jakie są rodzaje tych urządzeń i o czym trzeba pamiętać przy ich doborze?
Zaawansowany osprzęt elektroinstalacyjny - trendy budowlane
Instalacja w nowym standardzie
Przez ostatnie lata standard instalacji elektrycznych bardzo się zmienił. Nie chodzi tylko o nieporównywalnie większy wybór widocznego osprzętu, czyli gniazd i łączników oświetleniowych. Cały system planuje się nieco inaczej, o czym warto pamiętać w przypadku nie tylko nowych, lecz także remontowanych domów.
Wentylacja z rekuperatorem - energooszczędność w praktyce
Dołącz do rewolucji w rekuperacji
KOMFOVENT Domekt z innowacyjnym obrotowym wymiennikiem ciepła II generacji - sorpcyjnym-entalpicznym.
Optymalna cyrkulacja powietrza
Oszczędzanie to obecnie jeden z kluczowych, bardzo dobrych trendów. Dotyczy nie tylko ograniczenia zużycia energii przez domowe sprzęty, oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację, ale także system wentylacyjny. I tu nie tylko stała, niezależna od warunków atmosferycznych, wymiana powietrza jest ważna, ale też to, w jaki sposób może ona ułatwić zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.
Zabezpieczenie domu przed urlopem - dom bezpieczny
System alarmowy last minute - weź urlop od zmartwień
Wakacje nie dla wszystkich są czasem beztroskiego urlopu. Dla niektórych to okres wzmożonej pracy - na przykład, dla włamywaczy. Aby nasz dobytek nie stał się czyimś łupem, warto zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Najlepiej takie, nad którym będziemy mieli kontrolę, będąc nawet na drugim końcu świata. Mowa o systemie alarmowym, którego instalacja może być bardzo szybka, a funkcjonalność bardzo rozbudowana. W tym artykule przyjrzymy się bliżej potencjałowi systemu alarmowego stworzonego z użyciem bezprzewodowych urządzeń z rodziny ABAX 2.
Urlop bez strachu
Jeśli chcemy na wakacje wyjechać spokojnie, bez strachu przed włamaniem, o zabezpieczeniu domu powinniśmy pomyśleć wcześniej. Antywłamaniowych drzwi czy okien nie da się bowiem założyć od ręki, koszty też mają znaczenie. Na szybko można co najwyżej zainstalować bezprzewodowy alarm. Bez większej rewolucji da się również zamontować zewnętrzne rolety, jednak jeśli miałyby być na wymiar, sterowane elektrycznie, też trzeba zamówić je z wyprzedzeniem.
Domy drewniane - budujemy i remontujemy
Dom z drewna
Drewno to bardzo dobry materiał budowlany - jest lekkie, łatwe w obróbce i wytrzymałe. Oczywiście, ma też słabe strony, gdyż trzeba zabezpieczyć je przed ogniem, wilgocią i działaniem szkodników. Jednak dla doświadczonych fachowców nie jest to trudne. Wznoszą oni domy nie ustępujące tym murowanym, a pod pewnymi względami nawet je przewyższające.
Kotły grzewcze - budujemy i remontujemy
Wciąż najpopularniejsze
Mimo dynamicznych zmian zachodzących na rynku urządzeń grzewczych, kotły wciąż pozostają najpopularniejszymi źródłami ciepła w naszym kraju. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?
Instalacje OZE PV - programy rządowe - budujemy i remontujemy
Ochrona kabli w fotowoltaice - bezpieczeństwo i trwałość na lata!
Optymalny dobór okablowania jest niezbędny, aby instalacja elektryczna - np. fotowoltaiczna - pracowała wydajnie i bezpiecznie w perspektywie wielu lat. Niekiedy zapomina się jednak, że kable umieszczone na zewnątrz budynku są narażone na wiele negatywnych czynników. Wybór dodatkowego zabezpieczenia instalacji ogranicza ryzyko i chroni przed sporymi stratami.
Zacienienie modułów PV - problem przeszłości?
Inteligentne rozwiązania na rynku fotowoltaiki, takie jak Fronius Dynamic Peak Manager, pomagają rozwiązać odwieczny problem zacienienia.
Pieniądze na panele
Przez 7 lat liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych wzrosła w naszym kraju z 4 tysięcy do przeszło 1,2 mln! To efekt chęci korzystania z czystej, odnawialnej energii, wzrostu cen prądu oraz wprowadzenia państwowych dopłat do fotowoltaiki. Te można uzyskać z dwóch programów - Mój Prąd i Czyste Powietrze. Z pierwszego może skorzystać każdy właściciel domu.
Kostka brukowa - budujemy i remontujemy
TOPLine Bianco crema pasuje do wszystkiego! Intrygujący efekt kamienia
Przyroda to idealne tło dla naszego życia, a codzienny kontakt z naturą daje nam ukojenie i wytchnienie od codzienności. Piękno ogrodowej przestrzeni polega na tym, że nieustannie zmienia się i ewoluuje. Betonowe tarasy i okalające je ścieżki, to pewne i stałe elementy w aranżacji domu. Od ogrodzeń, palisad po kostkę brukową i płyty tarasowe, zaprojektowaliśmy naszą kolekcję w nowym kolorze Bianco crema.
Trakty na lata
Kostka brukowa jest uniwersalnym materiałem - można ją stosować do utwardzania ścieżek, podjazdu do garażu, tarasu czy opaski wokół budynku. Najtańsza i najbardziej rozpowszechniona jest ta betonowa. Część inwestorów decyduje się jednak na bruk klinkierowy, kamienny lub drewniany.
Wymiana okien i drzwi - budujemy i remontujemy
Kiedy regulacja okuć nie wystarczy
Wprawdzie wakacje to głównie czas odpoczynku i wyjazdów, ale spora część właścicieli domów w tym okresie decyduje się na przeprowadzenie remontu. Sprzyja temu pogoda, długi dzień i... urlop. Z uwagi na rosnące ceny energii oraz ilość ciepła uciekającą przez nieszczelności, wymiana stolarki otworowej jest jednym z pierwszych etapów remontu, polegającego na modernizacji budynku. Podpowiadamy, jakie okna i drzwi wejściowe wybrać i jak je zamontować, aby zimą rachunki za energię były znacznie niższe.
Jak zaplanować ergonomiczną, funkcjonalną kuchnię - to jest modne
SB HD-3D Magic Star Plus
Ciesząca się uznaniem i powodzeniem seria Slim Boxów niezmiennie od lat jest absolutnym bestsellerem sprzedaży w firmie Amix. Ofertę firmy wkrótce zasili nowa wersja systemu przeznaczonego do zabudowy szuflad SB HD, z regulacją 3D. Regulacja pochylenia frontu jest na dole w prowadnicy i reguluje się ją za pomocą klucza imbusowego M3. To system, w którym frezowanie dna szuflady jest zbędne. Wsuwając dno w boki eliminujemy jego wystawanie poza obrys szuflady. Takie rozwiązania pozwalają maksymalnie wysunąć szufladę na zewnątrz w celu pełnego wglądu do jej zawartości, a ciche domykanie sprawia, że użytkowanie szuflad jest bardziej komfortowe.
Kuchenne możliwości
Modelowa kuchnia powinna być ładna, harmonizować z wystrojem innych pomieszczeń, ale też zapewniać dobrą ergonomię i funkcjonalność. Ważna jest odpowiednia konfiguracja mebli, znajdujących się wewnątrz zabudowy systemów oraz urządzeń AGD, z których będziemy na co dzień korzystać. Jeśli uda nam się to wszystko połączyć, wówczas otrzymamy kuchnię, którą będziemy cieszyli się latami, a przygotowywanie posiłków i spędzony w niej czas staną się jednymi z najprzyjemniejszych momentów w ciągu dnia.
Odpływ liniowy - to jest modne
Nowoczesny design i funkcjonalność - sprawdź nowe odpływy liniowe!
W najnowszych trendach łazienkowych coraz częściej uwzględnia się odpływy liniowe. Prysznic bez brodzika jest elegancki i nowoczesny. Wysoka estetyka jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, że wybieramy odpływ liniowy.
Wygodny i nowoczesny
Łazienka jest jedną z wizytówek domu. Można ją urządzić na różne sposoby, ale zawsze warto pamiętać o wygodzie użytkowania i funkcjonalności. Jednym ze znaków rozpoznawczych nowoczesnej łazienki jest odpływ liniowy, który zastępuje tradycyjny brodzik prysznicowy. Jaki model odpływu wybrać i jak go wykonać?
Grzejniki płytowe - nasz wybór
Pompa ciepła i grzejniki niskotemperaturowe - efektywne i ekonomiczne rozwiązanie
W celu poprawy efektywności energetycznej budynku coraz częściej wykorzystywane są pompy ciepła, które minimalizują koszty ogrzewania i są przyjazne dla środowiska, ponieważ korzystają z odnawialnych źródeł energii. W idealnych warunkach generują od 3 do 5 kWh energii cieplnej z 1 kWh energii elektrycznej, w zależności od założonych temperatur projektowych dla instalacji. Oznacza to, że użytkownicy mogą znacznie zmniejszyć zużycie energii i zminimalizować koszty ogrzewania. Jednak aby zoptymalizować wydajność pompy ciepła, należy ją połączyć z odpowiednimi emiterami ciepła. Jakie rozwiązania wybrać?
Zależnie od potrzeb
Choć w domach najczęściej można spotkać grzejniki płytowe lub członowe, do wyboru jest znacznie więcej ich rodzajów. W salonie można zastosować model dekoracyjny przypominający rzeźbę, ściankę albo lustro. W łazienkach zwykle montuje się wersje drabinkowe.
Klimatyzacja - nasz wybór
Klimatyzacja, czyli pompy ciepła powietrze/powietrze marki DAIKIN
Produkty Daikin charakteryzują się wysoką wydajnością grzewczą. Zapewniają bezproblemową pracę układu ogrzewania, nawet w temperaturach tak niskich jak -25°C.
Gotowi na upały?
W pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami od południa i na użytkowych poddaszach z oknami dachowymi latem może być gorąco nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz nie bije rekordów. A co dopiero w czasie upałów! Dlatego klimatyzator powoli staje się standardowym wyposażeniem domów jednorodzinnych.
Ściany jednowarstwowe - nasz wybór
Własne mieszkanie z Bezpiecznym Kredytem 2%
Bezpieczny Kredyt 2% to część rządowego programu dopłat „Pierwsze Mieszkanie”. Jest on jednak skierowany m.in. do osób, które planują zakup swojej pierwszej nieruchomości w budynku wielorodzinnym. Kto będzie mógł skorzystać z preferencyjnego kredytu na mieszkanie i jakie warunki musi spełnić, aby go otrzymać?
Bez dodatkowej warstwy
Współczesny dom powinien być energooszczędny i ekologiczny, a wybrane do budowy materiały muszą spełniać rygorystyczne normy i być neutralne dla zdrowia. Zacznijmy od podstaw. Jaki rodzaj ścian należy wybrać i czy technologia przegród jednowarstwowych ma jeszcze rację bytu?
Ogrodzenia, bramy i napędy - poradnik urządzania ogrodu
Efektowne i trwałe
Na ogół teren budowy domu tymczasowo otacza się tanią siatką i zamyka prowizoryczną bramą, często z odzysku. Dopiero po skończeniu wszystkich prac przychodzi pora na ułożenie nawierzchni, zagospodarowanie ogrodu i postawienie docelowego ogrodzenia z furtką i bramą wjazdową z napędem. Inwestycja ta będzie kosztować minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych, warto się zatem do niej właściwie przygotować.
Z basenem, wgłębnikiem, trawnikiem - poradnik urządzania ogrodu
Z basenem, wgłębnikiem, trawnikiem
Bartek od dzieciństwa marzył o pływalni w ogrodzie. Zbudował ją zatem przy nowym domu, przy niej zaś dwupoziomową strefę rekreacyjną. Projekt przestrzenny opracowała architekt krajobrazu, Anna Chojnowska - sprawiła, że efektowną kompozycję ogrodową charakteryzuje uporządkowanie, minimalizm, funkcjonalność.
Porady
Dotacje do termomodernizacji w 2023 r.
PYTANIE CZYTELNIKA: Słyszałem, że przy wymianie okien i dociepleniu domu można dostać 100% zwrotu poniesionych kosztów z programu Czyste Powietrze. Czy to prawda? Czy taka dotacja przysługuje każdemu?
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
PYTANIE CZYTELNIKA: Przymierzamy się do szukania projektu naszego pierwszego domu. Mężowi zależy na otwartej przestrzeni na parterze, bez podziałów. Namawia mnie więc na kuchnię połączoną z salonem. Mąż nie gotuje, więc dla niego tematy kuchenne są abstrakcją. Ja spędzam dużo czasu w kuchni, bo lubię gotować i piec. Poza tym mamy troje małych dzieci. W obecnym mieszkaniu kuchnia jest niewielka, lecz oddzielona od reszty pomieszczeń. W razie bałaganu lub smażenia np. ryby, mogę po prostu zamknąć drzwi. Mam wątpliwości, czy otwarcie kuchni na salon dobrze sprawdzi się u nas. Nie jestem perfekcyjną panią domu, ale lubię porządek. Obawiam się, że konieczność nieustającego pucowania kuchni będzie mnie frustrować. Jednocześnie podobają mi się nowoczesne wnętrza. Jaki wariant zatem wybrać?
Zadaszenie tarasu
PYTANIE CZYTELNIKA: Po kilku latach użytkowania tarasu postanowiliśmy go zadaszyć. Przeszkadza nam bowiem konieczność ciągłego sprzątania stołu i chowania poduch, na wypadek deszczu, i zbyt intensywne nagrzewanie się drewnianych desek. Żona boi się jednak, że dach znacznie ograniczy ilość wpadającego światła do salonu i kuchni. Warunkiem jest więc osłona je przepuszczająca (lub zwijana). Mnie najbardziej podoba się szkło, ale jest drogie. Kompromisem wydaje się wykorzystanie płyt z poliwęglanu. Poza tym, że są przezroczyste, są też dużo lżejsze i tańsze od szkła. A może wybrać zadaszenie chowane na zimę? Jaki materiał zastosować i na jakiej konstrukcji go zamontować?
Jak uniknąć pękania i odpadania gładzi?
PYTANIE CZYTELNIKA: Zacząłem remont domu. Żeby ograniczyć koszty, postanowiłem to zrobić samodzielnie, bez zatrudniania ekipy budowlanej. W jednym z pokoi usunąłem stare tapety i nałożyłem na ściany gładź. Przyznam, że robiłem to pierwszy raz w życiu. Niestety, gładź zaczęła pękać, a w niektórych miejscach też odpadać. Co mogło pójść nie tak? Proszę o pomoc, bo przede mną remont kolejnych pomieszczeń.