Program „Czyste Powietrze” ruszył pod koniec 2018 r., ale jego nową odsłonę rozpoczęto 3 stycznia 2023 r. Rząd w ramach walki ze smogiem proponuje właścicielom domów jednorodzinnych dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych kotłów. Można je również uzyskać na inne kosztowne przedsięwzięcia termomodernizacyjne.
W stosunku do poprzednich edycji tego programu, zmieniły się progi dochodowe i wysokość dotacji. Beneficjenci wcześniejszych edycji także będą mogli wystąpić o kolejne dofinansowanie. Nowością jest zasada prefinansowania, która polega na tym, że inwestor może otrzymać do 50% dotacji jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Głównym założeniem i celem tego programu jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz poprawa jakości powietrza – co ma nastąpić w wyniku podniesienia efektywności energetycznej istniejących domów jednorodzinnych. Zaplanowany budżet projektu wynosi 103 mld zł.
Jak uzyskać te pieniądze? Media donoszą, że z nowej odsłony programu „Czyste Powietrze” można dostać nawet 100% dofinansowania na termomodernizację domu – docieplenie przegród, nowe źródło ciepła, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, mikroinstalację fotowoltaiczną, wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, a także na koszty związane z przygotowaniem dokumentacji – audytu energetycznego, projektu oraz ekspertyz. Prawda, że brzmi to bardzo zachęcająco? Będziemy się na bieżąco temu programowi przyglądać, a już teraz zapraszam do lektury tekstu redaktora Janusza Wernera, który dokładnie przeanalizował wszystkie warunki dopłat.
Zapraszam do lektury,
Ernest Jagodziński
Redaktor naczelny