Masa ma zalety

Na polskich dachach powszechnie układa się jeden rodzaj ciężkiego pokrycia dachowego w dwóch odmianach. To dachówka, w znanej od tysięcy lat wersji ceramicznej i o wiele młodszej betonowej. Ich rozróżnienie sprawia kłopoty chyba wszystkim inwestorom, co wcale nie znaczy, że są takie same.
Wbrew temu, co przed chwilą przeczytaliście, dachówki to nie jedyne ciężkie materiały pokryciowe. Kiedyś dachy kryto materiałami naturalnymi - łupkiem, czyli kamiennymi płytkami, i strzechą. Dziś to pokrycia prawie niespotykane - luksusowe, by nie rzec ekstrawaganckie. Dlatego w tekście Elementarz Budowlany zajmiemy się nie nimi, a dachówką.
Na początek zauważmy, że choć zakładane przez projektanta obciążenie dachu śniegiem i wiatrem jest większe niż ciężar pokrycia, to więźba zaplanowana pod lekką blachę może okazać się niewystarczająca pod masywną dachówkę, dodatkowo obciążoną np. kolektorami słonecznymi. Dlatego zmiana pokrycia z lekkiego na ciężkie może oznaczać konieczność wprowadzenia korekt w więźbie - pogrubienia krokwi czy zmniejszenia odległości między nimi.
JAKIE ZNACZENIE MA SZCZELNOŚĆ POKRYCIA?
Jak wspomnieliśmy w tekście o pokryciach lekkich, szczelność to jeden z czynników ograniczających wybór materiału pokryciowego.
Należy kierować się zasadą, że im mniejszy kąt ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
