Lekko na dachu
Początkujący inwestor zwykle nie wie, że pokrycia dachowe dzielą się na lekkie i ciężkie. Te pierwsze ważą kilkanaście kg/m2, drugie kilkadziesiąt. Pokrycia lekkie to blachy, w formie blachodachówek lub blach płaskich, oraz gont bitumiczny. Blachodachówka jest na naszym rynku materiałem pokryciowym nr 1 - ze względu na cenę, wygląd, ogromny wybór, możliwość stosowania zarówno na dachach nowych, jak i remontowanych.
Wybór materiału pokryciowego to przyjemne zadanie. Rozmaite produkty łatwo porównać, obejrzeć na dachu, dotknąć w składzie budowlanym. Dobieramy je do architektury budynku - na klasyczny dom można dać blachodachówkę, imitującą np. dachówkę esówkę, na nowoczesny - blachę płaską. Trzeba pamiętać, że liczy się nie tylko ich uroda - pokrycie ma być szczelne, trwałe, łatwe w montażu.
JAK DOBIERAĆ POKRYCIE DO KSZTAŁTU DACHU?
Na prostych połaciach sprawdzają się elementy wielkoformatowe, np. blachodachówka w dużych arkuszach. Prace idą wówczas szybko, prawie nie ma odpadów. Jeśli ten sam materiał ułożymy na dachu skomplikowanym, będzie go potrzeba do 30% więcej, niż wynikałoby z obmiaru połaci. Na takim z licznymi załamaniami, lukarnami, wykuszami lepiej kłaść elementy małoformatowe, czyli albo dachówki, albo - jeśli inwestor wybiera pokrycie metalowe - blachodachówki panelowe (modułowe). To mniejsze marnotrawstwo materiału, łatwiej też kształtować krzywizny.
Przy wyborze pokrycia warto ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze