Impregnacja drewna
7-8/2020
6-9 minut
Planuję kupić do ogrodu kilka drewnianych elementów - dużą huśtawkę, podpory do pnączy i zestaw mebli na taras. Czy każdy rodzaj drewna trzeba zabezpieczać odpowiednimi preparatami? Jak często należy powtarzać ten zabieg?
Praktycznie każde krajowe drewno zastosowane na zewnątrz domu wymaga regularnej konserwacji - przede wszystkim przy użyciu impregnatu, który wnika głęboko w strukturę materiału i dobrze chroni go przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i biologicznych.
Które drewno jest najbardziej narażone?
Impregnacja jest niezbędna w przypadku tego krajowego. Najmniejszą trwałość wykazuje miękkie sosnowe, świerkowe, brzozowe i topolowe. Wynika to z faktu, że łatwo przyjmuje ono wilgoć. Z kolei twarde - dębu, jesionu, grabu, buka, wiśni, jabłoni - jest nieco wytrzymalsze. Gatunki egzotyczne (np. tek, cedr, heban, iroko, palisander) kosztują więcej, ale właściwie nie wymagają konserwacji. Są twarde, a ponadto zawierają dużo naturalnych substancji oleistych. Nie atakują ich szkodniki, nie niszczeją pod wpływem wilgoci. Co prawda promieniowanie UV sprawia, że zewnętrzna warstwa szarzeje (nie wszyscy uważają to za wadę), ale nie wpływa to na wytrzymałość materiału. Można również temu zapob...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze