Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, powietrzną pompę ciepła użytkuje od 2017 r.
Dom: parterowy, powierzchni 110 m2. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem przeciwprądowym.
Pompa ciepła: powietrzna typu split, system powietrze-woda; modulowana moc grzewcza 3-9 kW, COP 4,44. Używana do - ogrzewania domu i przygotowywania c.w.u. Źródło górne - 100% wodne ogrzewanie podłogowe i dodatkowo grzejniki w łazienkach.
Decyzja: Technologia z powietrzną pompą ciepła wybawiła mnie z poważnego kłopotu, dotyczącego systemu ogrzewania domu i c.w.u. na terenie bez sieci gazowej. Dzięki niej nie dźwigam teraz ekogroszku i nie „hajcuję” w kotle przez okrągły rok. Model pompy wybrałem z fachowcem - skosztorysował dla mnie opcję gruntową i powietrzną typu split. Ta pierwsza była droższa o kilkanaście tysięcy złotych, a drugiej początkowo obawiałem się ze względu na surowy polski klimat i głośną pracę jednostki zewnętrznej. Niepotrzebnie! Cztery lata temu w sprzedaży były już zaawansowane technologicznie i ciche urządzenia powietrzne, dające radę nawet przy temperaturze -20°C. Jedno z nich trafiło pod mój dach.
Jednostka zewnętrzna pompy typu split działa cicho.
Rady i przestrogi:
- Przed zakupem pompy poczytałem o tej technologii w Internecie, rozmawiałem z użytkownikami. Obecnie sam polecam innym to rozwiązanie, bo ma same zalety. Moje, oprócz taniego ogrzania pomieszczeń i wody użytkowej, ma f...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze