Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

RUUKKI FRIGGE - blachodachówka modułowa idealna na każdy dach
Ruukki Frigge to nowoczesny i estetyczny dach na każdą kieszeń. Prosta, ciekawa forma oraz bogaty wybór powłok i kolorów blachodachówki modułowej Ruukki Frigge - to cechy, które pozwolą spełnić oczekiwania każdego Klienta.
Dom zaprojektowany wspólnie z fanami na FB - wyjątkowa nowość w kolekcji ARCHON+
„Dom w stokłosach (G2)” to wyjątkowy projekt, który powstał w ramach kolejnej edycji facebookowej zabawy „Zaprojektuj z nami swój wymarzony dom”. Uczestnicy mieli niecodzienną okazję, aby wspólnie z architektami ARCHON+ projektować dom, będący odzwierciedleniem ich marzeń. W trakcie trwającej kilka tygodni zabawy decydowali o najważniejszych kwestiach, dotyczących zarówno zewnętrznej estetyki, jak i układu funkcjonalnego.
Kompleksowy i rewolucyjny - POROTHERM 25 3X1/3 DRYFIX
Decydując się na budowę domu poszukujemy materiałów sprawdzonych oraz najwyższej jakości, które spowodują, że wymarzone „cztery kąty” będą dla nas bezpieczne przez lata. Ważna jest także estetyka budynku, szybki i bezproblemowy proces budowy oraz korzystanie z rozwiązań, które pozwolą nam zaoszczędzić. Z pomocą inwestorom przychodzi Wienerberger z kompleksowym systemem Porotherm, uzupełnionym od niedawna o pustaki ceramiczne Porotherm 25 3x1/3 Dryfix. To pozornie drobna zmiana, która wprowadza małą „rewolucję” w budowlanym świecie.
Oryginalna klamra wbijana do dachówki cementowej KAPSTADT
Oryginalna klamra wbijana do dachówki KAPSTADT umożliwia perfekcyjny montaż pokrycia. Specjalnie opracowany kształt sprawia, że klamra idealnie chowa się w zamku dachówki, dlatego nie zauważymy na dachu zjawiska „klawiszowania”. Jest to często efekt użycia nieoryginalnych rozwiązań podczas instalacji różnych płaskich modeli.

Projekty domów

HomeKONCEPT 26 wariant 12
Projekt HomeKONCEPT 26 wariant 12 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w renklodach 6 (G2)
Projekt Dom w renklodach 6 (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w nefrisach 2 (G2)
Projekt Dom w nefrisach 2 (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dakota V
Projekt Dakota V pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

W standardzie NF15
Małgosia i Bogdan zamierzali postawić dom energooszczędny, ale ostatecznie zbudowali pasywny, korzystając z programu dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Po profesjonalnych testach, ich dom uzyskał pozytywny wynik weryfikacji i specjalne świadectwo, potwierdzające wyśrubowany standard NF15.
Man icon Lilianna Jampolska
Z wzorniczą dyscypliną
Tworząc rodzinny dom, Kasia i Rafał nawiązali do aktualnych trendów architektonicznych i wnętrzarskich, ale dodali własne wysmakowane akcenty wzornicze. Działali (i nadal działają) bardzo konsekwentnie, bez kompromisów.
Man icon Lilianna Jampolska
Nawierzchnie ogrodowe
Współczesne wyroby brukarskie są efektowne, łatwo je ułożyć, naprawić, rozbudować. Warto z nich wykonać trakty i podjazdy, ponieważ te nawierzchnie zdobią i porządkują przestrzeń, ułatwiają poruszanie się na posesji, a przy tym służą przez wiele lat bez kłopotliwej pielęgnacji. Nasi Rozmówcy czerpali pełną garścią z bogatej oferty producentów i pokazali swoje realizacje.
Man icon Lilianna Jampolska
Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, nawierzchnie układała w 2016 r.
Działka: grunt piaszczysty. Nawierzchnie: 1. Płyty z betonu, dwuwarstwowe, grubość 6 cm, 120 × 60 cm w kolorze szarym, cieniowanym - na ganku i chodniku od furtki do głównego wejścia. 2. Grys kwarcowy, frakcja 8/16 mm - na podjeździe do garażu o powierzchni 50 m2.
Man icon Lilianna Jampolska
Karolina i Krzysztof - Czytelnicy Budujemy Dom, nawierzchnie ułożyli w 2010 r.
Działka: grunt zwięzły, podmokły. Nawierzchnie: 1. Kostka z granitu (mała) - na podjeździe, opasce, ścieżce, łącznie na powierzchni 160 m2, rant z kostki bazaltowej. 2. Ścieżki z łupka szarogłazowego - między dwoma tarasami, przy hamaku.
Man icon Lilianna Jampolska
Ada i Igor - Członkowie Klubu Budujących Dom, nawierzchnie ułożyli w 2015 r.
Działka: grunt ilasty. Nawierzchnie: 1. Kostka z betonu, dwuwarstwowa; grubość 6 cm, w trzech wielkościach 10 × 16, 10 × 10 i 10 × 6 cm; kolor piaskowy i antracyt - ułożona na podjeździe, ścieżkach, placyku na basen, razem 210 m2. 2. Płyty z betonu i grys - na ścieżce przy tarasie. 3. Żwirowe placyki ozdobne - w głębi ogrodu. Obrzeża wyrobione z zaprawy betonowej, albo kostki granitowej.
Man icon Lilianna Jampolska
Gruntowe i powietrzne
Gruntowa i powietrzna pompa ciepła robi to samo, co kocioł gazowy i olejowy, czyli dostarcza ciepło do instalacji c.o. i zasobnika c.w.u. Różnica polega na tym, że wykorzystuje do tego celu darmową energię z gruntu, powietrza lub wody, niczego przy tym nie spalając i nie emitując spalin. Nasi Rozmówcy dołączyli do coraz większej rzeszy użytkowników tych proekologicznych urządzeń. Oto, co nam opowiedzieli o swoich modelach pomp.
Man icon Lilianna Jampolska
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, pompę ciepła do c.w.u. użytkuje od 2013 r.
Dom: pasywny, murowany, o powierzchni 142 m2. Ogrzewany elektrycznie. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem krzyżowym i GWC. Troje mieszkańców. Pompa ciepła: typu powietrze/woda, model kompaktowy z zasobnikiem c.w.u. o pojemności 300 l, z grzałką elektryczną; moc 1,7 kW, COP 3,11. Używana do - przygotowywania c.w.u. Źródło dolne - powietrze z zewnątrz lub z garażu.
Man icon Lilianna Jampolska
Bożena i Wojtek oraz Iza i Michał - Członkowie Klubu Budujących Dom, gruntową pompę ciepła użytkują od 2016 r.
Dom: bliźniak, murowany, dwukondygnacyjny, razem o powierzchni 240 m2. Wentylacja grawitacyjna. Mieszkańcy - rodzice i małżeństwo z dzieckiem. Pompa ciepła: gruntowa; modulowana moc grzewcza 11,2 kW; sprężarka z technologią wtrysku pary EVI, COP 3,8. Używana do - ogrzewania domu i c.w.u. Źródło dolne - system solanka-woda, 3 kolektory pionowe o głębokości 78 m. Źródło górne - 100% ogrzewanie podłogowe.
Man icon Lilianna Jampolska
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, powietrzną pompę ciepła użytkuje od 2017 r.
Dom: parterowy, powierzchni 110 m2. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem przeciwprądowym. Pompa ciepła: powietrzna typu split, system powietrze-woda; modulowana moc grzewcza 3-9 kW, COP 4,44. Używana do - ogrzewania domu i przygotowywania c.w.u. Źródło górne - 100% wodne ogrzewanie podłogowe i dodatkowo grzejniki w łazienkach.
Man icon Lilianna Jampolska
Ocieplaj, bo warto!
Polacy chętnie ocieplają swoje domy - dzięki nowej elewacji budynek zyskuje na urodzie, a solidna warstwa styropianu czy wełny mineralnej na ścianie to mniejsze wydatki na ogrzewanie. W tym tekście więcej uwagi poświęcimy ścianom, ale trzeba wiedzieć, że kompleksowa termomodernizacja powinna obejmować ocieplenie wszystkich przegród, także dachu i podłogi.
Man icon Janusz Werner
Jaki kołek do styropianu?
Styropian, choć popularny pod- Jaki kołek do styropianu? czas prac wykończeniowych, charakteryzuje się wysoką porowatością i podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Jest jednak na tyle skutecznym materiałem termoizolacyjnym, że warto poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się, jak pracować z nim bezpiecznie.
Odźwierni epoki smartfonów
W smart domach rzeczy dzieją się same, bez naszego udziału. Drzwi wejściowe otwierają się po zlokalizowaniu przed budynkiem telefonu właściciela, okna dachowe zamykają, gdy zaczyna padać, zewnętrzne rolety podnoszą razem z dzwonkiem budzika.
Man icon Janusz Werner
Świeże powietrze i przyjemny chłód
Instalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu, podobnie jak grzewcza czy wodociągowa. Może być wykonana na różne sposoby lecz w ostatnich latach na popularności zyskują systemy z odzyskiem ciepła czyli z rekuperatorem. Klimatyzacja zaś nie w każdym domu jest niezbędna, ale w warto się nad nią zastanowić, bo potrafi znakomicie poprawić komfort mieszkania.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Wentylacja i rekuperacja STIEBEL ELTRON
„Ale tu jest duszno”! Nie przez przypadek to powiedzenie oznacza napięcie i irytujący nastrój. To złe powietrze w pomieszczeniu negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. I może nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia. To istotny argument, ponieważ wiele osób pozostaje do 90% dnia w ciasnych przestrzeniach. Tym ważniejsze jest, aby klimat w pomieszczeniu był dobry, czy to we własnych czterech ścianach, czy w miejscu pracy.
Rekuperatory Top Vent - postaw na zdrowie!
Marzenie o domu wygodnym, a zarazem energooszczędnym skłania do poszukiwań nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jednym z systemów, który obniża zużycie energii i jednocześnie znacząco podnosi komfort życia jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, zapewniająca optymalną wymianę powietrza. Zimą ogrzewa wpuszczane powietrze, a latem wychładza je zapewniając świeże powietrze przez cały rok.
Mieszkać w ciszy
Większość ludzi, by móc w pełni odpocząć potrzebuje ciszy. Zwłaszcza w nocy. Nie zawsze jednak taki komfort daje się uzyskać w domu. Wyposażamy go bowiem w wiele instalacji i urządzeń emitujących szum (wentylacja mechaniczna, klimatyzacja). Ponadto do środka dochodzi hałas z zewnątrz - przejeżdżające samochody, tramwaje.
Man icon Joanna Dąbrowska
Prosty sposób na ograniczenie hałasu w budynkach - nowoczesne izolacje akustyczne Armacell
Odpowiednia akustyka pomieszczeń to jeden z czynników istotnie wpływających na ostateczny odbiór danego budynku zarówno przez inwestorów, jak i użytkowników. Nic więc dziwnego, że i jedni i drudzy oczekują perfekcyjnej izolacji akustycznej. Warto zatem już na etapie planowania obiektów uwzględnić rozwiązania, które ograniczą ilość niepożądanych odgłosów dobiegających m.in. z rur kanalizacyjnych oraz wewnętrznych części systemów odprowadzających wodę deszczową. Z myślą o poprawie kontroli hałasu w budynkach firma Armacell stworzyła efektywne i wszechstronne rozwiązania izolacyjne pozwalające szybko i łatwo spełnić wymogi zdrowego i komfortowego mieszkania.
Właściwy produkt na właściwym miejscu
Styropian to materiał uniwersalny. Co wcale nie znaczy, że jeden rodzaj nadaje się do wszystkiego. Wręcz przeciwnie, właśnie dlatego, że opracowano jego bardzo różne odmiany, możemy zastosować go w niemal każdym miejscu w budynku. Każdy budujący powinien wiedzieć jakie cechy musi mieć styropian odpowiedni do izolacji poszczególnych części domu.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Oszczędzające energię
W średniej wielkości domu przeszklenia zajmują ok. 30 m2. To sporo, dlatego większość inwestorów skupia się na tym, by dobrać okna możliwe najbardziej oszczędzające energię, czyli takie, które zimą będę zatrzymywały ciepło wyprodukowane przez system grzewczy, a latem nie będą wpuszczały zbyt dużo promieni słońca, których nadmiar powoduje przegrzewanie się pomieszczeń i konieczność korzystania z dość energochłonnej klimatyzacji.
Man icon Joanna Dąbrowska
Flush 92 - okno na każdą pogodę
Nieprzewidywalne warunki atmosferyczne za oknem wymagają rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort na lata. Zadaniem jakościowej stolarki okiennej powinna być więc skuteczna - lepsza niż kiedykolwiek wcześniej - izolacja od zimna, deszczu, wiatru i hałasu. Na rynku można już znaleźć produkty o odpowiednich parametrach.
Więcej światła z oknem LUM’UP Vetrex
Najnowszy produkt w ofercie Vetrex - okno LUM’UP wyróżnia się smukłymi profilami o minimalistycznym wzornictwie. Niskie złożenie ramy i skrzydła, wąski słupek ruchomy oraz większa powierzchnia szyb sprawiają, że do pomieszczeń wpada dużo więcej naturalnego światła. Wyszukaną estetykę połączono z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi. LUM’UP idealnie wpisuje się w aktualne trendy w architekturze i aranżacji wnętrz.
Światło w połaci
Poddasza użytkowe ma większość stawianych obecnie domów. Wyposażenie ich w okna dachowe jest zatem jednym z etapów budowy. Wprawdzie można zastąpić je lukarnami, ale są one droższe i trudniejsze do wykonania. Większość inwestorów wybiera więc przeróżne modele okien montowanych w połaci dachu.
Man icon Joanna Dąbrowska
Chronią nie tylko przed słońcem
Rolety zewnętrzne montowane na oknach fasadowych nie tylko umożliwiają całkowite zaciemnienie wnętrz, ale także chronią przed hałasem i stanowią zabezpieczenie przed włamaniem. Dodatkowo zimą zapobiegają ucieczce ciepła z domu.
Man icon Norbert Skupiński
Ciepło od dołu
Ogrzewanie podłogowe to tak naprawdę nie jedno, ale wiele istotnie różniących się rozwiązań. Właściwie to ostatecznie wspólną cechą może być tylko to, że oddającym ciepło do pomieszczenia elementem jest podłoga. Jakie są szczególne cechy każdego wariantu i kiedy warto się na niego zdecydować?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym
Ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym sposobem na podniesienie komfortu użytkowania pomieszczeń przez wszystkich członków rodziny. Najczęściej stosowane jest w łazienkach, kuchniach i przedpokojach, czyli wszystkich powierzchniach pokrytych posadzką, która jest naturalnie zimna i, kiedy nie jest ogrzewana, powoduje szybką utratę temperatury bosych stóp. Dlatego podczas budowy czy remontu warto szczególnie uważnie przeanalizować potrzeby mieszkańców i świadomie zaplanować system grzewczy.
Komfortowe ciepło
W naszym kraju sezon grzewczy trwa około pół roku. Dlatego rachunki za ciepło stanowią zwykle największą część kosztów utrzymania budynku. Ponadto bez dobrze działającego ogrzewania nie sposób mówić o komforcie mieszkania we własnym domu.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Ogrzewaj dom tanio, szanując jednocześnie własne środowisko
Oferta kotłów ATMOS przekonuje o tym, że paliwami stałymi ogrzewać można budynki nie tylko ekonomicznie, ale i przede wszystkim ekologicznie. Wydawane ostatnio zakazy stosowania kotłów na paliwa stałe (drewno i węgiel) lobbowane przez pseudoekologiczne gremia to w naszym przypadku typowy przykład przysłowiowego wylewania dziecka z kąpielą.
Kąpiel bez ograniczeń
Montowany w strefie prysznica odpływ liniowy może być nie tylko tańszą alternatywą dla brodzika. Rozwiązanie to znakomicie sprawdzi się tak naprawdę w każdej łazience, nadając jej lekkości i elegancji. Poza tym korzystanie z natrysku stanie się o wiele wygodniejsze i bezpieczniejsze, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci, osób starszych czy niepełnosprawnych.
Man icon Tomasz Wojciuk
Aktualne trendy
Przy doborze osprzętu warto dobrze przemyśleć jego stylistykę i funkcjonalność. Jedni preferują stal, inni tworzywo w mocnych kolorach. Czasem najważniejsze jest, by łączniki reagowały na muśnięcie ręką lub służyły do sterowania różnymi systemami.
Man icon Małgorzata Kolmus
Wygoda sprzątania
Przez lata kojarzony z hotelami, biurami i rezydencjami, odkurzacz centralny staje się standardowym wyposażeniem domów jednorodzinnych. Wynika to z tego, że ceny tego typu urządzeń są dziś przystępne, a wiedza o ich zaletach bardzo się upowszechniła.
Man icon Norbert Skupiński
Wyraźna granica
Ogrodzenie wyznacza granice posesji, wyraźnie pokazuje, gdzie zaczyna się nasz teren. Ma utrudnić wejście nieproszonym gościom, czasami chronić przed hałasem albo przed spojrzeniami przechodniów. Brama wjazdowa to jego ruchoma część - współcześnie coraz powszechniej otwiera ją elektryczny siłownik.
Man icon Janusz Werner
Ekologicznie i tanio
Wyjątkowo sucha zima sprawiła, że w Polsce pojawiło się widmo dotkliwej suszy. I nic tu nie zmienią występujące nawet co kilka dni gwałtowne burze. Hydrolodzy szacują, że aby poprawił się bieżący bilans wodny w naszym kraju, musiałoby padać non stop przez trzy miesiące. Nic więc dziwnego, że ostatnio bardzo nośny stał się temat gromadzenia deszczówki.
Man icon Norbert Skupiński
Łap deszczówkę! Oszczędzaj pieniądze! Na świecie
Na świecie istnieje wiele miejsc, gdzie występuje wielki deficyt wody. Coraz większym problemem na świecie obok szalejącego COVID-19 staje się susza, która niedługo będzie odczuwalna w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach. W Polsce obserwujemy coraz głośniejsze alerty dotyczące niskich poziomów wód w całym kraju. Obecnie nie odczuwamy problemu z dostępem do odpowiedniej jakości wody do celów spożywczych, ale to nie znaczy, że nie powinnyśmy starać się oszczędzać jej już dziś. W Polsce retencja wód deszczowych jest na najniższym poziomie w Europie i wynosi tylko 4-6%, gdzie w innych krajach Europy wynosi 45-55%. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie deszczówki do zaspokojenia potrzeb bytowo-gospodarczych. Już dziś możemy zainwestować w nowe rozwiązania, które pojawiły się w ofercie firmy GIZO. Firma GIZO proponuje minimagazyny oraz zbiorniki na wodę deszczową.
Przygotuj dom na suszę, czyli jak oszczędzać wodę
Skutki zmian klimatu coraz bardziej dają o sobie znać, co szczególnie widać było w ostatnich latach. Zasoby wodne naszego kraju generalnie są niskie - na jedną osobę w Polsce przypada zaledwie 1600 m3 wody rocznie (a w czasie suszy poniżej 1000 m3), czyli ponad dwukrotnie mniej niż wynosi średnia europejska (4500 m3).
Poważne przedsięwzięcie
Zakres prac remontowych na dachu może być bardzo różny. Czasami wystarczy naprawić obróbki blacharskie albo usunąć zniszczone elementy. Bywa jednak, że w wyniku oględzin zwieńczenia budynku trzeba nie tylko zastąpić pokrycie i orynnowanie nowym, ale także wzmocnić konstrukcję dachu. Taki remont to już bardzo poważne przedsięwzięcie.
Man icon Norbert Skupiński
Wypoczynek na świeżym powietrzu
Tarasy z paneli kompozytowych są łudząco podobne do drewnianych i znakomicie komponują się z ogrodową zielenią. Z powodzeniem zastępują tradycyjne deski. Dodatkowo pozbawione są wad wyrobów naturalnych (sęków, drzazg, konieczności konserwacji), dlatego coraz więcej osób się na nie decyduje.
Man icon Małgorzata Kolmus
Własne cztery ściany
Ściany zewnętrzne to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów domu. Nic więc dziwnego, że to, z czego i jak zostaną wzniesione, wzbudza wielkie emocje u inwestorów. Ostatnie lata przyniosły zaś duże zmiany nie tylko na rynku materiałów budowlanych, ale i w samym sposobie ich wykonania.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Polska Ceramika Cienia - łączymy stuletnią tradycję ze współczesną wysoką jakością!
Jeśli budujesz lub remontujesz dom, nie musisz daleko szukać materiałów budowlanych ekologicznych, spełniających współczesne normy budowlane, a do tego wysokiej jakości. Proponuje je działająca od ponad stu lat cegielnia pod Opatówkiem koło Kalisza, przekształcona w nowoczesną firmę, znaną dziś pod nazwą Polska Ceramika Cienia.
Oszczędzać dzięki słońcu
Wykorzystywanie darmowej energii słonecznej umożliwia podgrzewanie wody użytkowej, a nawet produkcję własnego prądu. W ubiegłych latach Polacy stawiali raczej na kolektory, ostatnio prawdziwy boom przeżywa fotowoltaika - z racji rosnących cen energii i dopłat, które na takie instalacje można dostać z rządowego programu Mój Prąd. Inwestor wcale nie musi wybierać: kolektory czy panele - na większości budynków zmieszczą się jedne i drugie.
Man icon Janusz Werner
Dobre dopasowanie
Jak wybrać najlepszą bramę garażową? Przede wszystkim zastanówmy się, czego dokładnie od niej oczekujemy i przejrzyjmy ofertę rynkową. Powinna dobrze chronić przed ucieczką ciepła z budynku, gwarantować komfort użytkowania i pasować do bryły domu.
Man icon Małgorzata Kolmus
Który wariant wybierasz?
Popularne niegdyś kominki z otwartym paleniskiem dziś budowane są rzadko. Na ogół montuje się bowiem specjalne wkłady z przeszklonymi drzwiczkami (i w różny sposób je obudowuje), ewentualnie piece wolnostojące (tzw. kozy).
Man icon Małgorzata Kolmus
Do relaksu wśród zieleni
Urządzenie ogrodu to niełatwe zadanie. Oprócz zagospodarowania terenu zielenią, konieczne jest zaaranżowanie miejsca do odpoczynku, spożywania posiłków, uprawiania sportu. Na bardzo wielu działkach planuje się więc altankę, stół z krzesłami, leżaki, kanapy, domek na drzewie oraz plac zabaw dla dzieci, boisko, basen, a także drewutnię z zapasem opału do kominka, szopę na narzędzia.
Man icon Joanna Dąbrowska
Z miłości do różaneczników
Wiosną azalie i różaneczniki obejmują we władanie cały ogród Adeli i Jacka. Okazałe kwiaty w jaskrawych barwach dominują nad resztą roślin. Dopiero kiedy przekwitną, przykuwają uwagę zakątki z wodą i inne przewidziane do wypoczynku.
Man icon Lilianna Jampolska
Dachy zielone
Mam już upatrzoną niewielką działkę na obrzeżach miasta. Planuję budowę domu z płaskim dachem. Chciałbym żeby był to dach pokryty roślinnością - zielenią. Wydaje mi się to znacznie bardziej atrakcyjne i ekologiczne niż typowy, kryty tylko papą. Czy taki dach można w ogóle zrobić w domu jednorodzinnym i jakimi roślinami można go obsadzić, tak żeby nie były kłopotliwe w pielęgnacji, a równocześnie tworzyły swoisty zielony taras?
Murowanie z silikatów
Jestem zdecydowany na budowę z silikatów. Wykonawcy, z którymi rozmawiam, mówią, że to nie jest najlepszy materiał, że jest zimny, bardzo trudny w obróbce, etc. Czy to prawda?
Alarm w małym domu
Zastanawiam się nad zamontowaniem w domu instalacji alarmowej. Budynek jest nieduży, stąd moje wątpliwości - takie rozwiązania kojarzą mi się bowiem z okazałymi rezydencjami. Czy alarm w małym domu ma sens? Jak zaplanować takie przedsięwzięcie?
Oświetlenie zewnętrzne domu i działki
Kupiliśmy kilka lat temu działkę z domem do remontu. Przez ten czas skupiliśmy się na przebudowie i modernizacji domu, a zagospodarowanie ogrodu zostawiliśmy na koniec. Teraz chcielibyśmy się tym zająć i oświetlić podjazd, ścieżki, plac zabaw dla dzieci i altanę, której jeszcze nie zrobiliśmy. Jak to wszystko zaplanować i jakie oprawy dobrać?