Ocieplaj, bo warto!
Polacy chętnie ocieplają swoje domy - dzięki nowej elewacji budynek zyskuje na urodzie, a solidna warstwa styropianu czy wełny mineralnej na ścianie to mniejsze wydatki na ogrzewanie. W tym tekście więcej uwagi poświęcimy ścianom, ale trzeba wiedzieć, że kompleksowa termomodernizacja powinna obejmować ocieplenie wszystkich przegród, także dachu i podłogi.
Polski rynek styropianu do systemów ociepleń jest jednym z największych w Europie. Dlaczego? Bo w kwestii termomodernizacji budynków mamy ogromne zaległości. Gdy mowa o domach jednorodzinnych, to jest ich w Polsce około 5 mln, z czego 70% to budynki nieocieplone w ogóle lub ocieplone zbyt cienkimi warstwami izolacji. Dlatego na ogrzewanie zużywamy 40% wytwarzanej w kraju energii.
Przez nieizolowane ściany ucieka z domu 20-25% ciepła, przez dach do 30%, przez podłogę 10-15%, przez nieszczelne okna i drzwi 10-20%, reszta (jakieś 15%) to straty przez kominy i wentylację.
Jeden z najważniejszych we współczesnym budownictwie parametrów - współczynnik przenikania ciepła U - w odniesieniu do ścian zewnętrznych w nowym domu nie może przekraczać 0,23 W/(m2·K). W starszych budynkach często jest 4-5-krotnie wyższy! W latach 60. ub. stulecia, zgodne z przepisami, U ścian wynosiło 1,16, na początku lat 80. - 0,75. Nic zatem dziwnego, że straty ciepła w kilkudziesięcioletnich domach są ogromne, ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze