Nawierzchnie ogrodowe
Współczesne wyroby brukarskie są efektowne, łatwo je ułożyć, naprawić, rozbudować. Warto z nich wykonać trakty i podjazdy, ponieważ te nawierzchnie zdobią i porządkują przestrzeń, ułatwiają poruszanie się na posesji, a przy tym służą przez wiele lat bez kłopotliwej pielęgnacji. Nasi Rozmówcy czerpali pełną garścią z bogatej oferty producentów i pokazali swoje realizacje.
Na każdej posesji, małej czy dużej, wskazane jest wybrukowanie podjazdu do garażu, ścieżki do furtki, posadzki na tarasie i ewentualnie w altanie. W większych ogrodach na ogół dodatkowo utwardza się alejkę wiodącą do śmietnika, warzywnika oraz zapewnia wygodne manewrowanie samochodami przed garażem i przygotowuje miejsca parkingowe dla gości. Z rozmiarem twardych nawierzchni nie wolno jednak przesadzić! Najwięcej korzyści daje człowiekowi zieleń (określana jako przestrzeń biologicznie czynna) i to właśnie ona powinna w otoczeniu budynku dominować.
BRUK I OGRODOWE NAWIERZCHNIE W LICZBACH
Grubość kostki dobiera się do kategorii obciążeń, tj. czy nawierzchnia służy pieszym, czy samochodom. W typowym ogrodzie grubość chodnika wynosi: 4 cm - kostka kamienna i betonowa; 4,5 cm - bruk klinkierowy. Natomiast grubość podjazdu to: 6 cm - kostka kamienna i betonowa; co najmniej 5,2 cm - bruk klinkierowy.
Bruk produkuje się również o grubości 8 i 10 cm, a układa tam, gdzie występuje ruch cięż...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze