Własne cztery ściany
Ściany zewnętrzne to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów domu. Nic więc dziwnego, że to, z czego i jak zostaną wzniesione, wzbudza wielkie emocje u inwestorów. Ostatnie lata przyniosły zaś duże zmiany nie tylko na rynku materiałów budowlanych, ale i w samym sposobie ich wykonania.
W Polsce zdecydowanie najpopularniejsze są domy murowane. Kojarzą się z solidnością i długą tradycją. Chociaż osoby obeznane z rynkiem budowlanym wiedzą, że tak naprawdę poszczególne warianty murowanych ścian mogą się wręcz skrajnie różnić. I nie chodzi wcale o to, że mur może składać się z takich czy innych cegieł, bloczków lub pustaków.
PRAWDZIWE RÓŻNICE
Na rynku mamy dwa najpopularniejsze materiały na ściany zewnętrzne, a właściwie ich warstwę nośną - beton komórkowy i ceramikę poryzowaną. Zwykle są obłożone styropianem i wykończone tynkiem cienkowarstwowym od zewnątrz, a od środka tradycyjnym, grubym tynkiem cementowo -wapiennym lub gipsowym. Przy tej samej grubości ocieplenia mają praktycznie identyczną izolacyjność cieplną, masę czy trwałość (co kilka lat należy odnowić elewację). Tak więc, nieco paradoksalnie, dla przebiegu budowy i ostatecznej charakterystyki budynku materiał użyty na warstwę nośną ma mniejsze znaczenie niż sam sposób murowania oraz wybrana metoda wykończen...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze