Ogrzewanie - budujemy i remontujemy
Grzejnik grzejnikowi nierówny
Grzejniki różnią się między sobą powierzchnią czynną oraz masą. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje temperaturę pracy niezbędną dla jego efektywnej pracy, natomiast masa grzejnika istotnie wpływa na czas dostępu do pożądanej ilości ciepła. Mała masa całkowita grzejnika umożliwia łatwe sterowania procesem grzania (w tym również zaprzestanie grzania) - grzanie precyzyjne i efektywne.
Grzejnik grzejnikowi nierówny
System PV i powietrzna pompa ciepła, czyli duet idealny!
Instalacja fotowoltaiczna przynosi najwięcej korzyści, kiedy zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną jest duże. Oznacza to, że „prąd słoneczny” wykorzystywany jest nie tylko na potrzeby urządzeń elektrycznych w domu, ale także do ogrzewania budynku zimą, chłodzenia latem oraz produkcji ciepłej wody użytkowej przez cały rok.
System PV i powietrzna pompa ciepła, czyli duet idealny!
Elektryczne ogrzewanie podłogowe z perspektywy użytkownika
Niezależnie od zamontowanego systemu elektryczne ogrzewanie podłogowe ma przede wszystkim działać, kiedy jest potrzebne oraz nie działać kiedy nikogo nie ma w domu. Proste? Teoretycznie mamy stały harmonogram tygodnia, który można zaprogramować. Jednak nasze plany zmieniają się dynamicznie, a w sezonie wakacyjnym często podejmujemy spontaniczne decyzje, które błyskawicznie zmieniają nasze plany i czas spędzony w domu.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe z perspektywy użytkownika
Chłodzenie i ogrzewanie w jednym - maty kapilarne i pompy ciepła
Wodne ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe, oparte na matach kapilarnych BeKa oraz pompach ciepła WATERKOTTE ma znacznie więcej korzyści w porównaniu z tradycyjnym systemem opartym na kotle spalinowym, grzejnikach lub nad tradycyjną „podłogówką”. System jest energooszczędny dzięki stałej, niskiej temperaturze zasilania, która nie przekracza 30ºC. Oprócz funkcji ogrzewania w zimie i wytwarzania ciepłej wody użytkowej przez cały rok, system ma również moduł chłodzący, pełniący funkcję klimatyzatora podczas fal upałów.
Chłodzenie i ogrzewanie w jednym - maty kapilarne i pompy ciepła
Dlaczego warto ogrzewać dom powietrzną pompą ciepła
Jedną z najważniejszych decyzji, które należy podjąć na etapie budowy bądź modernizacji domu jest wybór systemu ogrzewania c.o. i c.w.u. Warto wtedy wybrać urządzenie, które wykorzystuje Odnawialne Źródła Energii (OZE) i przy niskich kosztach ogrzewania zapewni wysoki komfort użytkowania przez długie lata.
Dlaczego warto ogrzewać dom powietrzną pompą ciepła
EcoNordic WH4 - pompa ciepła CO2 bez zewnętrznej jednostki
Wyobraźmy sobie pompę ciepła z rekuperatorem bez zewnętrznej jednostki, cichą jak lodówka i tak kompaktową, że kotłownię można zamienić na pralnię, a koszty na ogrzewanie domu i wody oraz wentylację wynoszą ok. 150 zł/miesiąc. Brzmi za dobrze, by było prawdziwe? Tak jak kiedyś wizjonerskie technologie przyszłości w postaci samolotów czy internetu były owiane podejrzliwością, a dziś stały się chlebem powszednim. Nasza nowoczesna pompa ciepła wykorzystuje niezwykle efektywnie właściwości gazu CO2, co umożliwiło zmieścić ją do małej „szafy” (60 × 60 × 60 cm), której wydajność jest prawie 2 razy większa od urządzeń używających F gazy.
EcoNordic WH4 - pompa ciepła CO2 bez zewnętrznej jednostki
Ciepło na miarę potrzeb i możliwości
Dobrze dobrane ogrzewanie musi być w pierwszym rzędzie dopasowane do budynku. Zarówno zbyt niska, jak i za wysoka moc jest źródłem problemów. Ponadto zasadniczym ograniczeniem jest dostępność paliw na danym terenie oraz to, ile czasu i wysiłku jesteśmy gotowi przeznaczyć na obsługę.
Ciepło na miarę potrzeb i możliwości
W tym numerze
Aktualności
Projekty domów
Reportaż - posesjonaci
Osłony przeciwsłoneczne - posesjonaci
Sauny - posesjonaci
Przewodnik dla rozpoczynających budowę domu
Dom przyjazny starszym i niepełnosprawnym
Dom energooszczędny w praktyce
Smart dom
Fundamenty - budujemy bez błędów
Ściany zewnętrzne i stropy - budujemy bez błędów
Woda w domu - budujemy i remontujemy
Osprzęt elektroinstalacyjny - budujemy i remontujemy
Ogrzewanie - budujemy i remontujemy
Okna - budujemy i remontujemy
Zabezpieczenie posesji - budujemy i remontujemy
Ogrodzenia i bramy wjazdowe - budujemy i remontujemy
Nawierzchnie ogrodowe - budujemy i remontujemy
Domy z drewna - budujemy i remontujemy
Fotowoltaika - budujemy i remontujemy
Pokrycia dachowe - budujemy i remontujemy
Odpływy liniowe - budujemy i remontujemy
Meble kuchenne i sprzęt AGD - budujemy i remontujemy
Centralne odkurzanie - to jest modne
5 sposobów na... wykończenie ścian wewnętrznych
Rynny i systemy przeciwoblodzeniowe - nasz wybór
Planowanie ogrodu
Na skarpie z wgłębnikiem - urządzamy ogród
Porady eksperta - rubryki stałe