Najpopularniejsze rozwiązania
Doboru technologii i materiałów na ściany i stropy inwestor musi dokonać wspólnie z architektem na długo przed rozpoczęciem budowy. Wpłynie to nie tylko na trwałość, ciepłochronność i komfort użytkowania domu, ale także na czas realizacji i koszty inwestycji. Przemyślane wybory to jednak nie wszystko. Równie ważne jest solidne wykonawstwo, bez błędów, które mogłyby zniweczyć starania zoptymalizowania całego procesu budowy.
Do murowania ścian i stopów od lat stosowane są te same znane i sprawdzone materiały. Poza nimi oferowane są technologie oparte na ich nowocześniejszych zamiennikach na przykład elementach prefabrykowanych, kształtkach styropianowych z wypełnieniem betonem.
W rozwiązaniach stosowanych przy tworzeniu stropów też pojawiają się nowości, np. prefabrykowane stropy zbrojone z betonu komórkowego, wchodzące w skład systemu budowy w technologii ścian jednowarstwowych oraz stropy gęstożebrowe z belkami z betonu sprężonego.
Przed podjęciem decyzji dotyczącej technologii stawiania domu, warto zapoznać się z zaletami i wadami wszystkich rozwiązań, by wybrać tę optymalną w naszym przypadku.
Potem trzeba dopilnować fachowego wykonawstwa, bowiem aby przegrody te spełniały swoje funkcje, muszą być zbudowane bez błędów.
Ściany z betonu komórkowego (fot. górna SOLBET) i z ceramiki poryzowanej (fot. dolna ZCB OWCZARY) najczęściej muruje się w technologii dwuwarstwowej.
ŚCIA...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze