Baza i przegrody

Na etapie planowania stanu surowego domu zapadają kluczowe decyzje - odnośnie sposobu wykonania najważniejszych przegród poziomych i pionowych, czyli fundamentów, stropów, ścian i dachu. Od właściwych wyborów zależy późniejszy komfort mieszkania.
Stan surowy składa się tak naprawdę z trzech etapów. Podczas stanu zero wykonuje się wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe i warstwy podkładowe podłogi na gruncie, ewentualnie strop piwnicy. W kolejnym, stanie surowym otwartym, roboty prowadzone są ponad poziomem terenu - wznoszone są ściany, stropy, kominy, schody oraz dach. Prace wieńczy montaż okien, drzwi i bramy garażowej, a ten etap nazywamy stanem surowym zamkniętym.
Podczas planowania wymienionych prac trzeba rozstrzygnąć szereg dylematów. Od naszych decyzji zależy nie tylko tempo prac i wydatki inwestycyjne, ale także późniejszy komfort mieszkania.
FUNDAMENTY
Podstawą każdego domu są fundamenty i to od nich zaczyna się wykonywanie stanu surowego. Do wyboru są dwa warianty - ławy i płyta fundamentowa.
Ławy fundamentowe to najbardziej rozpowszechniona opcja w budownictwie jednorodzinnym. Mają postać poziomych belek, wzmocnionych stalowym zbrojeniem. Są odporne zarówno na ściskanie, jak i na rozciąganie. Wykonuje się je w...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
