Ciepło na miarę potrzeb i możliwości
Dobrze dobrane ogrzewanie musi być w pierwszym rzędzie dopasowane do budynku. Zarówno zbyt niska, jak i za wysoka moc jest źródłem problemów. Ponadto zasadniczym ograniczeniem jest dostępność paliw na danym terenie oraz to, ile czasu i wysiłku jesteśmy gotowi przeznaczyć na obsługę.
NAJPIERW BILANS
Zanim zdecydujemy, jakie ma być nasze ogrzewanie, powinniśmy wiedzieć na ile duże są straty ciepła w skali całego domu oraz w każdym pomieszczeniu z osobna. Obie te perspektywy są ważne. Pierwsza mówi nam o tym jakiej mocy źródła ciepła potrzebujemy, a po wyborze sposobu ogrzewania, jakie będą jego koszty. Druga zaś umożliwia dopasowanie sposobu ogrzewania do konkretnej sytuacji - np. czy w pobliżu dużych drzwi tarasowych wystarczy ogrzewanie podłogowe, czy może lepszy będzie grzejnik kanałowy, także schowany w podłodze.
Działanie bez znajomości zapotrzebowania budynku na ciepło często kończy się zrobieniem źle działającego ogrzewania nawet z bardzo dobrych komponentów - kocioł lub pompa ciepła są zbyt słabe, albo przeciwnie, mają nadmierną moc, co szczególnie w przypadku kotłów węglowych fatalnie wpływa na ich sprawność. Wnętrza są za to przegrzane lub niedogrzane. Sterowanie całością szwankuje.
Dlatego planowanie ogrzewania powinniśmy zacząć od sprawdzenia bilans...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze