Agnieszka - Członkini Klubu Budujących Dom, okiennice użytkuje od 2003 r.
Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia 219 m2.
Okiennice: pełne, z mahoniu; dwuskrzydłowe, tylko przy oknie tarasowym - łamane. Okucia stalowe z blokadą przeciwwiatrową i zamykaniem drążkowym. Sterowanie - ręczne, przy okiennicy tarasowej mechanizm z korbą.
Montaż: Okiennice zamówiłam wraz z oknami. Chciałam, żeby ich skrzydła i ramy powstały z tego samego rodzaju drewna. Ich zakładanie trwało kilka godzin. Wykonawca przytwierdził do ram okiennych stalowe okucia zintegrowane z blokadą przeciwwiatrową i elementami zamykania drążkowego, używając wkrętów do drewna.
Decyzja: Mój dom, zaprojektowany w tradycyjnej stylistyce, stanął na zadrzewionej działce pod lasem i między innymi dlatego postanowiłam ozdobić jego elewacje okiennicami z drewna. Bardziej pasują do miejsca i architektury budynku. Ponieważ na elewacjach jest sporo elementów typu ganek, ryzality, balkony, wybrałam bardzo prosty model, bo nie chciałam przesadzić z nadmiarem ozdób. Założyłam je tylko na oknach na parterze, głównie dla ozdoby, ale oczywiście wykorzystuję je do ochrony pomieszczeń przed nadmiarem słońca i przed stratami ciepła podczas silnych mrozów.
Rady i przestrogi:
- Ani razu nie żałowałam wydania na okiennice kilkunastu tysięcy złotych. Jestem bardzo zadowol...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze