Anna i Rysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, korzystają z sauny suchej od 1999 r.
Parametry domu: z bala, parterowy z poddaszem i piwnicą, powierzchnia 200 m2.
Parametry sauny: klasyczna z drewna, dla 2-6 osób; ściany ze świerku; ławy, oparcia, zagłówki z osiki. Wyposażenie - 2 ławki, oświetlenie, termometr z termohigrometrem, cebrzyk z łychą. Piec - moc 5 kW, ze sterownikiem zewnętrznym, czas nagrzewania do 100°C - 30 min. Zasilanie - 3 fazy (400 V).
Lokalizacja: w piwnicy.
Decyzja: Kiedy stawialiśmy drewniany dom pod miastem, uznaliśmy, że będzie on funkcjonalniejszy i atrakcyjniejszy dla nas i dla gości, jeśli w ogrodzie zbudujemy banię, ale ostatecznie skończyło się na saunie w piwnicy. Ulokowaliśmy ją obok łazienki z prysznicem i pomieszczenia rekreacyjnego z przyrządami do ćwiczeń i barkiem. Budową sauny i doborem pieca zajął się fachowiec - z myślą o ewentualnych naprawach celowo znaleźliśmy w pobliżu specjalistyczną firmę. Wykonawca zainstalował piec dopasowany do parametrów kabiny i bez drogich funkcji. Na leżankach mogą się położyć dwie niewysokie osoby, albo usiąść - 6.
Regulator wisi na zewnątrz (obok łazienka z prysznicem).
Rady i przestrogi:
- Ania: Gdyby kabina znajdowała się na parterze, a nie w piwnicy, mielibyśmy wygodniejszą komunikację z ogrodem i basenem. Ale mimo to w zimie nie odmawiamy sobie wybiegnięcia na śnieg i zrobienia w nim, nagimi ciałami, tzw. orłów. Mąż wchodzi do suchej sauny na 10-15 minut, gdy temper...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze