Ciepła woda natychmiast
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2022
9-16 minut
Jeżeli źródło ciepła lub zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) znajduje się dalej niż 3-5 m od kranu, to na dopłynięcie ciepłej wody trzeba czekać od kilku do kilkunastu sekund. Dlatego właśnie wymyślono instalacje z cyrkulacją c.w.u. Cyrkulacja zapewnia pojawienie się ogrzanej wody w punkcie poboru (baterii nad umywalką czy wanną) prawie natychmiast lub najpóźniej 2-3 sekundy po otwarciu zaworu.
Cyrkulacja działa na prostej zasadzie. Dzięki pompie cyrkulacyjnej ciepła woda pobierana z zasobnika przepływa w pobliżu wszystkich punktów poboru, a potem wraca do niego, najczęściej króćcem oznaczanym jako „powrót cyrkulacji”. Rura powrotna prowadzona jest zwykle równolegle do rury zasilającej punkty poboru, co minimalizuje straty ciepła. Dzięki ciągłemu krążeniu ogrzanej wody w rurach (nawet wtedy, gdy wszystkie krany pozostają zamknięte) po otwarciu któregokolwiek z punktów poboru wypływa ona niemal natychmiast.
DROŻEJ, ALE BARDZIEJ KOMFORTOWO
Stały przepływ podgrzanej wody w przewodach wodnych powoduje nieuniknione straty energii, co podnosi koszty eksploatacyjne. Instalacja z cyrkulacją jest też - ze względu na konieczność ułożenia rury powrotnej i montażu pompy cyrkulacyjnej - droższa w budowie.
Czy komfort wynikający z natychmiastowego dostępu do ciepłej wody w każdym punkcie poboru uzasadnia te wydatki? Otóż tak, tym bardziej, że nie o komfort tylko chodzi. Po pierwsze - ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze