Czy w dobie inflacji warto inwestować w droższy, certyfikowany pellet?
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2022
6-9 minut
Rynek pelletu drzewnego zmienia się dynamicznie, zarówno w zakresie popytu, podaży jak i cen. Minione sezony grzewcze potęgowały popyt, który na skutek przybywających instalacji grzewczych dedykowanych dla pelletu drzewnego, przewyższał podaż produktu na rynku europejskim. Cała Europa zaobserwowała nadwyżkę popytu nad podażą produktu. W ostatnich latach trend ten widoczny jest także w Polsce, gdzie z roku na rok odnotowujemy znaczący przyrost nowych instalacji pelletowych.
Z czego wynika wzrost cen pelletu?
Odpowiedzią na dynamicznie rosnący popyt były nowe zakłady produkcji pelletu, które powstawały przy funkcjonujących już tartakach, pozwalając w ten sposób zwiększyć przychody zakładu przy jednoczesnym wykorzystaniu odpadów produkcyjnych. Skutkiem tego, znaczna część polskich zakładów działających w branży drzewnej, posiada lub planuje posiadanie własnej linii produkcji pelletu. Rozdrobnienie i przyrost ilości zakładów produkujących pellet, spowodowały deficyt surowca do produkcji, to z kolei wraz z rosnącymi cenami drewna przełożyło się wprost na cenę surowca i co za tym idzie wyrobu końcowego.
Ze względu na ograniczenia w pozyskaniu drewna, zwiększającą się wydajność tartaków, rosnące zapotrzebowanie na biomasę drzewną ze strony branży meblarskiej, zwiększenie podaży pelletu drzewnego jest mocno ograniczone i nie nadąża ono za popytem.
Znaczącymi producentami i eksporterami pelletu drzewnego na rynki europejskie były do niedawana zakłady produkc...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze