Akumulatory ciepła
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2022
9-16 minut
Zasobniki wody grzewczej mogą pełnić w instalacji c.o. różne funkcje, w zależności od swej pojemności i sposobu włączenia w obieg. Odpowiednio dobrane, zwiększają sprawność całego układu - poprawia się spalanie w kotle oraz dystrybucja ciepła. Co ważne, spada też emisja zanieczyszczeń.
Zbiornik akumulacyjny, nazywany też często buforem ciepła, albo zasobnikiem wody grzewczej to odpowiednio duży, dobrze zaizolowany termicznie zbiornik, wypełniony wodą grzewczą, nagrzaną np. w kotle, a potem oddającą ciepło w grzejnikach. Zasobnik taki można zainstalować właściwie w każdej instalacji c.o. bez względu na to, przez jakie źródło (lub źródła) ciepła jest zasilana. Nie ma też znaczenia, czy ciepło do pomieszczeń przekazywane jest przez grzejniki, czy też ogrzewanie płaszczyznowe, np. podłogówkę. Bardzo często system grzewczy konfiguruje się przy tym tak, by bufor można było napełniać z kilku niezależnych źródeł ciepła, a potem pobierać je na kilka różnych sposobów, np. również w celu przygotowania ciepłej wody użytkowej c.w.u.
Dzięki temu, że bufor pozwala na magazynowanie ciepła w instalacji grzewczej, zyskujemy pewną swobodę w dziedzinie jego wytwarzania i zużycia. Ciepło można pozyskiwać w taki sposób i w takim czasie, kiedy jest to najwygodniejsze i/lub najtańsze, a ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze