Ogrzewanie pod kontrolą
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2022
17-22 minuty
Dobry kocioł i grzejniki to jeszcze nie wszystko. Żeby ciepło trafi ało do pomieszczeń w odpowiedniej ilości i dokładnie wtedy, kiedy tego chcemy, potrzebny jest jeszcze regulator temperatury. Jego uzupełnieniem są zaś głowice termostatyczne.
Po co właściwie nam automatyka w instalacji grzewczej? Dawniej przecież jej nie było, a ogrzewanie jakoś funkcjonowało. To prawda, ale słowem kluczowym jest właśnie „jakoś”. Nawet najprostszy kocioł i grzejniki bez zaworów regulacyjnych są w stanie zapewnić ciepło w domu. Jednak palenie w takim kotle w sposób zapewniający utrzymanie właściwej temperatury we wnętrzach to zajęcie bardzo absorbujące i raczej mało przyjemne. Chyba, że lubimy częste wizyty w kotłowni.
Żeby tego uniknąć wymyślono nie tylko nie wymagające ciągłej obsługi kotły (np. gazowe), ale i automatykę nadzorującą ich pracę, przede wszystkim regulatory temperatury. Bo cóż nam przyjdzie z tego, że kocioł będzie pracował dobrze, jeżeli w domu będziemy mieć na zmianę raz zbyt gorąco albo zbyt zimno?
Wiele osób jednak wciąż boi się, że ustawienie właściwego trybu pracy regulatora ich przerośnie, będzie wymagało jakiejś specjalistycznej wiedzy, a za sam sprzęt trzeba będzie słono zapłacić. Zupełnie niesłusznie.
Automatyk...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze