Drenaż i wody deszczowe
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2022
4-5 minut
Wpływ człowieka na naturę i pośrednio związane z tym zmiany klimatyczne odcisnęły mocne piętno na gospodarce wodnej. Choć wysoko rozwinięte technologie pozwalają z wyprzedzeniem i z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć aurę, nagłe i obfite opady deszczu dają się we znaki wielu gospodarstwom domowym. Tam, gdzie pojawiają się problemy, pojawiają się i rozwiązania. Są nimi systemy drenarskie, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort ich użytkownikom w każdych warunkach pogodowych.
Sposoby drenażu w zależności od rodzaju gruntu
O tym, w jakiej technologii wykonać system drenarski decydują m.in. parametry przepuszczalności gleby. Na gruntach dobrze przepuszczalnych zazwyczaj stosuje się drenaż pierścieniowy, z wykorzystaniem rurociągów wykonanych z rur perforowanych PVC o średnicy wewnętrznej od min. 75 mm do 100 mm, położonych z uwzględnieniem 4-5% spadku. Jeśli teren jest piaszczysty, konieczne jest wykonanie warstwy filtracyjnej wokół rury.
Idealnym momentem na wykonane drenażu pierścieniowego jest czas przed rozpoczęciem budowy, bowiem umożliwia to wykonanie systemu drenarskiego oraz wykopu pod fundament jednocześnie. Zdarza się jednak, że budynek już stoi i właściciel zgłasza problemy z wodą zalewającą pomieszczenia podziemne. Ratunkiem są wtedy rury drenarskie z filtrem z włókien z polipropylenu. Firma Pipelife proponuje w tym zakresie system drenarski wykonany z rur PVC-U oplecionych filtrem o grubości 5 mm.
W sytuacji, w której dom ma zostać posadowio...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze