Instalacje PV
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2022
23-28 minut
W instalacji fotowoltaicznej energia promieniowania słonecznego przetwarzana jest na prąd elektryczny. Można ją zatem wykorzystać do ogrzewania domu, przygotowywania c.w.u., ale także do zasilania lodówki, telewizora, oświetlenia, ładowania telefonów komórkowych i elektrycznych pojazdów. Nic dziwnego, że panele fotowoltaiczne cieszą się w naszym kraju tak ogromnym zainteresowaniem.
Technologii używanych przy produkcji ogniw i paneli PV jest wiele, bo i rozwijane są od lat. Obecnie najczęściej używa się przede wszystkim ogniw krzemowych, głównie tzw. monokrystalicznych, rzadziej polikrystalicznych. Te drugie mają niższą sprawność maksymalną, ale uważa się, że nieco lepiej pracują przy słabszym, rozproszonym świetle. Ponadto używa się jeszcze rozmaitych rodzajów tzw. ogniw cienkowarstwowych. Wprawdzie mają wyraźnie niższą od krzemowych sprawność, ale ich produkcja jest tańsza, są lżejsze i można je wykonać jako warstwę np. na pokryciach dachowych.
Już ten pobieżny przegląd pokazuje, że dla amatora choćby ogólne zorientowanie się w kwestiach technicznych jest bardzo trudne. W praktyce liczy się jednak to, ile darmowej energii ze słońca można pozyskać.
Panele fotowoltaiczne są bardziej uniwersalne od kolektorów słonecznych - dzięki pozyskanej przez nie energii można zasilać urządzenia elektryczne, oświetlenie, a nawet ogrzewać dom. FAKRO
ENERGIA Z...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze