Pompy obiegowe we współpracy z wodnym ogrzewaniem podłogowym
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2022
4-5 minut
Pompy obiegowe, bez względu na instalację, w której pracują, muszą być niezawodne. Każda przerwa w pracy tego urządzenia oznacza obniżenie komfortu Użytkownika, a w ekstremalnych przypadkach ‒ spore koszty. Dlatego warto wybierać sprawdzone i polecane przez Instalatora rozwiązania. To właśnie on wie najlepiej, które produkty w konkretnych warunkach będą pracować bezawaryjnie i potrafi fachowo je zainstalować.
Niemniej ważna jest ekonomia. Być może „lepsza” pompa będzie nieco droższa w zakupie, natomiast ta nadwyżka z pewnością zwróci się już po pierwszym sezonie grzewczym. Mowa o niskim zużyciu energii i automatycznym dostosowaniu pracy pompy do zmiennych warunków pracy instalacji.
Powinniśmy wiedzieć, że pompa musi być funkcjonalna, gdyż ma konkretne zadanie do wykonania, za które będziemy ją rozliczali. Zwróćmy więc uwagę aby urządzenie, które wybieramy było maksymalnie automatyczne i czytelne dla użytkownika. Powinno być łatwe w obsłudze, posiadać dedykowane funkcje jak np. nastawę dla instalacji ogrzewania połogowego i oddzielną dla instalacji grzejnikowych. Pompa powinna również posiadać funkcje wskazywania parametrów pracy tak aby użytkownik widział np. ile prądu pobiera urządzenie, jaki daje przepływ ale również czy nie występuje jakiś błąd, a jeżeli występuje to jaki?
Nowoczesne pompy poza wygodnymi funkcjami sterownia, są w stanie poinformować użytkownika o nieprawidłowej pracy...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze