Dom, który myśli
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2022
17-22 minuty
Wykonanie niezbyt rozbudowanej wersji instalacji inteligentnej w średniej wielkości domu to wydatek przynajmniej kilku, kilkunastu tys. zł. To sporo, ale za tę cenę kupujemy większy komfort mieszkania i bezpieczeństwo. Część wydatków się zwróci, bo rozwiązania inteligentne pozwalają oszczędzać na kosztach eksploatacji.
O zjawisku opisywanym jako inteligentny dom (smart home) mówi się u nas co najmniej od kilku lat. Używając różnych określeń: instalacja inteligentna, system zarządzania budynkiem (building management system), automatyka budynkowa czy właśnie inteligentny dom. Warto zatem wyjaśnić, kiedy budynek jest inteligentny - w co trzeba go wyposażyć, jak to działa, i jaką korzyść ma z tego inwestor.
Rozwiązania pozwalające na zarządzanie budynkami zaczęto rozwijać w Stanach Zjednoczonych w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia - w przemyśle i przy optymalizacji środowiska rozwoju roślin, później w biurowcach. Jeszcze wcześniej, bo w latach 50. powstał tam Push-Button Manor - pierwszy dom zautomatyzowany. Był w nim alarm (w garażu), czujniki ognia, a stojące w salonie radio można było wyłączyć z sypialni!
INTELIGENTNY, CZYLI JAKI?
We współczesnym domu pojawia się wiele nowoczesnych urządzeń i instalacji: system alarmowy, kocioł lub inne źródło ciepła z automatyką, rozbudowane oświetlenie, mecha...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze