Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Wybór odpowiedniej technologii przy wymianie ogrzewania w istniejących domach.
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2023
6-9 minut
W czasach „kryzysu gazowego i węglowego”, kiedy to ceny tych paliw drastycznie idą w górę, lub w przypadku braku do nich dostępu warto rozważyć ogrzewanie elektryczne. Takie ogrzewanie starego domu może być bardzo wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem zarówno w przypadku wybierania głównej, jak i pomocniczej metody grzania - najważniejszy jest dobór odpowiedniej technologii. Szczególnie korzystne finansowo jest połączenie elektrycznego ogrzewania z instalacją fotowoltaiczną.
Ocieplenie - pierwszy krok do oszczędności
Pierwszym krokiem przed inwestycją w nowe ogrzewanie w starym domu jest poprawa jego właściwości termoizolacyjnych. Stare konstrukcje mogą zużywać nawet 200 kWh/m2 rocznie. Nowoczesne, tradycyjne budownictwo zużywa około dwa razy mniej energii, a domy pasywne i niskoenergetyczne - 15-30 kWh/m2 rocznie. Tak duże różnice przekładają się oczywiście na koszty eksploatacji instalacji grzewczej, dlatego wymiana ogrzewania staje się naprawdę opłacalna dopiero wtedy, gdy budynek zostanie odpowiednio ocieplony.
Pompa ciepła - czy zawsze to dobry wybór?
Ostatnio pompy ciepła stały się bardzo popularne ze względu na niskie koszty eksploatacji i program dotacji „Mój Prąd”. Jednakże, jej skuteczność i efektywność zależą od kilku czynników. Kluczowym elementem jest temperatura zasilania, która może stanowić wyzwanie przy ogrzewaniu za pomocą kaloryferów. W nowo budowanych domach, w których stosuje się ogrzewanie podłogowe, temperatura zasilania wynosi ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze