Czy wiesz wszystko o grupach pompowych? Oto 3 fakty
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2023
4-5 minut
Grupy pompowe są popularnym rozwiązaniem stosowanym zarówno w domowych instalacjach, jak i większych systemach grzewczych. Przypominamy podstawowe informacje na ich temat, które są dowodem na to, że są to rozwiązania dopasowane do wymagań różnych typów instalacji i różnych użytkowników końcowych. Mówi się, że grupy pompowe to „elastyczne” i kompaktowe zespoły urządzeń. Co to znaczy?
1. Różne typy instalacji i różne rozmiary
Grupy pompowe mogą pracować w instalacjach z różnymi rodzajami źródeł ciepła (na przykład kotłem gazowym, pompą ciepła, kotłem na paliwo stałe), jak i odbiornikami (m.in. ogrzewaniem grzejnikowym czy podłogowym). Sprawdzają się one także w instalacjach hybrydowych, gdzie działa więcej niż jedno źródło ciepła. Grupy pompowe serii GRA200, GRA300 można ponadto spotkać w systemach chłodniczych, gdzie za sterowanie wbudowanym zaworem o charakterystyce progresywnej odpowiada zamontowany na nim siłownik.
Zaletą grup pompowych jest ich kompaktowa budowa (kształt prostopadłościanu). Poszczególne grupy pompowe różnią się wyposażeniem, jak i rozmiarami DN, dzięki czemu pasują do rur o różnych wielkościach przyłączy. Najmniejsze grupy pompowe mają rozmiar DN 20, a największe DN równe 32.
2. Możliwość rozbudowy
Grupy pompowe dobiera się do układu w oparciu o jego moc i parametr ΔT, a także wymaganą wartość Kvs. Podczas planowania rozbudowy kotłowni mo...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze