Lepsze kotły na gaz
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2023
23-28 minut
Kotły kondensacyjne zużywają mniej gazu niż urządzenia tradycyjne. Ich wielką zaletą jest przy tym możliwość skutecznego ogrzewania każdego domu – o mniejszych lub większych stratach ciepła, z grzejnikami lub podłogówką. Jak więc optymalnie dopasować je do konkretnego budynku?
Jednym z głównych produktów spalania gazu ziemnego jest woda. W kotłach niekondensacyjnych natychmiast zmienia się w parę wodną i ucieka przez komin. Natomiast w kotłach kondensacyjnych spaliny zostają tak mocno schłodzone, że para wodna skrapla się na wymienniku i oddaje swe ciepło. Właśnie dlatego urządzenia kondensacyjne cechuje wyższa o kilkanaście punktów procentowych sprawność. Co w praktyce oznacza, że dając tę samą ilość ciepła, zużywają mniej gazu.
Wszystkie kotły kondensacyjne cechuje więc zasadnicze podobieństwo. Także ich maksymalna sprawność jest niemal identyczna. Występujące w rzeczywistych warunkach eksploatacji różnice są raczej konsekwencją tego, jak zbudowano całą instalację grzewczą oraz jaką zastosowano automatykę. Ostatecznie jednak wybór konkretnego urządzenia wcale nie jest prosty. Zwykle decydują o nim takie cechy dodatkowe jak sposób przygotowywania ciepłej wody oraz dostępny zakres modulacji mocy.
SPRAWNOŚĆ
Klasycznie rozumiana sprawność kotła to stosune...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze