Jakie rury do łazienki?
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2023
9-16 minut
Wybór pomiędzy tworzywami sztucznymi i miedzią to nie jedyna rzecz, o której powinniśmy myśleć, na etapie planowania instalacji wodociągowej. Podstawowe sprawy to sam rozkład pomieszczeń oraz rozmieszczenie punktów poboru wody. Od nich będzie zależeć rozległość, stopień skomplikowania oraz cena instalacji.
Podczas planowania domowej instalacji wodnej należy znać nie tylko rozmieszczenie takich pomieszczeń, jak kuchnia, łazienki i toalety, oraz dokładną lokalizację wszystkich punktów poboru ciepłej i zimnej wody. Dobrze też mieć już wybrane wszystkie urządzenia sanitarne (umywalki, wanny, baterie, kabiny prysznicowe itp.). Mają one bowiem bardzo zróżnicowane przyłącza. Zadaniem instalatora - w oparciu o projekt budowlany i własne doświadczenie - jest dobór odpowiednich elementów instalacji i ich fachowe zamontowanie.
Domowe instalacje ciepłej i zimnej wody wykonuje się zazwyczaj z rur z tworzyw sztucznych bądź miedzi. Łączone na gwint rury stalowe, wykorzystywane powszechnie przed laty, nie cieszą się obecnie zainteresowaniem. Wprawdzie są też nowoczesne elementy stalowe łączone na złączki zaprasowywane, ale są one przeznaczone raczej do zastosowań profesjonalnych. Przede wszystkim do dużych kotłowni, gdzie trzeba spełnić wyśrubowane normy odporności pożarowej.
RURY Z TWORZYW SZTUCZNY...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze