Nie marnuj deszczu
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2023
9-16 minut
Magazynowanie wody deszczowej ma wiele zalet. Jest darmowa, wręcz idealna dla roślin i nie trzeba jej uzdatniać, co często jest problemem w przypadku wody ze studni. Niestety, wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie uruchomiona kolejna edycja ogólnokrajowego programu Moja Woda.
Problemem może być nie tylko niedobór opadów. Równie kłopotliwa bywa ich nierównomierność - jeżeli deszczu albo nie ma wcale, albo przychodzą burze i ulewy. Wówczas woda z ulewy nie wsiąka w wysuszoną ziemię, tylko błyskawicznie spływa do kanalizacji, rowów melioracyjnych, rzek, a z tymi - do morza. W ten sposób tracimy ją bezpowrotnie. Polskie zasoby tego dobra, i tak dość małe, kurczą się od kilkudziesięciu lat!
Według statystyk, na jednego Polaka przypada rocznie 1600 m3 wody pitnej. Egipcjanin ma jej do dyspozycji tylko nieco mniej, przeciętny Europejczyk prawie 3 razy więcej (4500 m3). Mamy mniej wody, niż gorąca Hiszpania czy Włochy, w dodatku marnujemy to, co spada nam z nieba. Przed uruchomieniem programu Moja Woda w Polsce zatrzymywano około 6,5% wód opadowych, w Hiszpanii przeszło 40%.
DLACZEGO WARTO ŁAPAĆ DESZCZÓWKĘ?
Powodów jest wiele - bo tak jest taniej, bardziej ekologicznie, bezpieczniej. Wykorzystując deszczówkę nie musimy płacić za wodę, np. do podlewania ogrodu....
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze