Szambo, a przydomowa oczyszczalnia ścieków. Kiedy trzeba wymienić a kiedy po prostu się to opłaca?
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2023
6-9 minut
Budując dom na działce, która nie ma dostępu do kanalizacji, musimy liczyć się z koniecznością skorzystania z alternatywnego sposobu odprowadzania i utylizowania ścieków. Rozwiązaniem może być tradycyjne szambo lub oczyszczalnia przydomowa. Jakie są różnice między tymi dwoma instalacjami, kiedy należy wymienić szambo na przydomową oczyszczalnię ścieków, a kiedy jest to po prostu opłacalne? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule!
Szambo - najważniejsze korzyści i wady
Pierwszą z opcji odprowadzania ścieków jest szambo, czyli zbiornik bezpośrednio podłączony do domowego systemu kanalizacyjnego. Na rynku spotyka się najczęściej dwa rodzaje szamb:
betonowe;
z tworzywa sztucznego.
Zasadniczą zaletą szamba jest niski koszt instalacji, a także wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Ważne jest też to, że nie wymaga ono dużo miejsca, przez co może być zbudowane również na małych działkach.
Do wad szamb należą przede wszystkim wysokie koszty eksploatacji. Taki wybór wiąże się bowiem z koniecznością monitorowania poziomu ścieków i ich regularnego wywożenia. Proces ten może być natomiast nieprzyjemny, zarówno z powodu zapachów, jak też hałasu. Ponadto minusem jest też to, że wraz ze ściekami usuwana jest woda, co stanowi stratę również w wymiarze ekologicznym. Niestety szamba betonowe z czasem mogą się rozszczelnić.
W konsekwencji - poza niskimi kosztami budowy - trudno znaleźć ekonomiczne lub ekolo...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze