Okna połaciowe
Okna w dachu są dobrą alternatywą dla tych budujących, których zniechęca kłopotliwa i kosztowna realizacja lukarn. Ich montaż nie jest trudny, ani drogi, a właściciele domów mogą zdecydować się na standardowe modele albo nowe wersje, lepiej zaizolowane termicznie i z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. Które z nich zastosowali nasi Rozmówcy i jak je oceniają?
Dawniej producenci wytwarzali kilka standardowych typów okien dachowych - głównie obrotowe, uchylne i rozwierane - które przeznaczali jedynie na dachy o nachyleniu powyżej 15°. Na szczęście, za sprawą postępu technicznego i ludzkiej kreatywności szybko rozszerzyli ofertę o nowocześniejsze modele wysokoosiowe, kolankowe, z balkonem, panoramiczne, sterowane elektronicznie. Do sprzedaży skierowali również liczne wersje na dachy płaskie (mają w zestawie montażowym specjalną podpórkę i odpowiedni kołnierz uszczelniający). Ponadto bardzo ciepłe modele trzyszybowe, które nadają się do domów energooszczędnych i pasywnych.
Słowem - okna dachowe starego i nowego typu można dziś łatwo dostosować do każdego budynku i dachu. Wykorzystują to architekci! Nie tylko planują je jako element służący do doświetlania pomieszczeń, ale też do ozdobienia fasady, dachu, wnętrz.
CO „POTRAFIĄ” OKNA DACHOWE?
Minęły już te czasy gdy projektowano je pojedynczo. Dziś na topie jest grupowanie, czyli układanie ok...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze