Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Dachówka cementowa KAPSTADT grafitowa w wersji DURATOP PRO
Firma CREATON wprowadza do oferty dachówek cementowych nowość kolorystyczną - KAPSTADT grafitowy w wersji DURATOP PRO. Nowoczesny design w grafitowej barwie to idealna propozycja dla wszystkich szukających modnych i trwałych pokryć dachowych.
„Willa Miranda 9 (G2)” ARCHON+ - o takim domu marzy wielu inwestorów!
Biuro Projektów ARCHON+ prezentuje wyjątkowy projekt domu w stylu nowoczesnej rezydencji, która zachwyca efektowną formą oraz bogatym programem funkcjonalnym. Charakter willi i jej reprezentacyjny wygląd podkreślono interesującym wykończeniem elewacji oraz nowoczesnymi detalami architektonicznymi. Jasny tynk w połączeniu z okładziną o strukturze betonu oraz stolarka w kolorze drewna tworzą piękną kompozycję o ponadczasowej elegancji. Czterospadowy dach urozmaicono lukarnami, które wraz z podwyższoną ścianką kolankową zapewniają strefie poddasza maksimum przestronności. W bryle domu zaprojektowano dwustanowiskowy garaż, częściowo wysunięty poza obrys budynku, dzięki czemu przedłużenie jego płyty stworzyło nad wejściem głównym ciekawe zadaszenie.
Dachówki RUBIN - klejnot na dachu
Rubin 13V to znana na rynku polskim klasyczna dachówka ceramiczna marki BMI Braas - produkt wytwarzany z naturalnych surowców przy zastosowaniu przyjaznych człowiekowi i otoczeniu procesów. Użycie tego pokrycia gwarantuje niezwykle harmonijny i elegancki wygląd połaci dachu. Ceniony jest za bogatą gamę kolorystyczną.
Wysoka jakość odkurzaczy centralnych GREENLINE w rozsądnej cenie!
Rodzina odkurzaczy GREENline obejmuje jednostki przeznaczone dla 150-350 m² powierzchni sprzątania. Każdą jednostkę cechuje niezawodność, kompaktowe wymiary oraz niski współczynnik hałasu. Tak szeroka gama modeli pozwala obsłużyć budownictwo mieszkaniowe oraz małe i większe firmy, pensjonaty i hotele. Ponadto model GREENline 250 wzbogacono o system regulacji mocy ssącej. Odbywa się to za pomocą przełącznika umieszczonego na rękojeści węża ssącego. Dzięki temu moc ssąca odkurzacza może zostać dostosowana do aktualnych potrzeb użytkownika.

Projekty domów

HomeKONCEPT 31
Projekt HomeKONCEPT 31 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Nowy dom, nowe otwarcie
Monika i Irek sprzedali poprzedni wielopokoleniowy dom ze względu na budowę trasy szybkiego ruchu w jego najbliższym sąsiedztwie. Docelową siedzibę wznieśli w miejscowości położonej kilka kilometrów od starej, z dala od spalin z samochodów.
Man icon Lilianna Jampolska
Energooszczędny i ekologiczny
Poprzedni dom Grażyna i Tomasz dopasowali do rodziny wychowującej dzieci, obecny - do dwojga ludzi niedługo kończących pracę zawodową. Z myślą o przyszłej emeryturze poprosili architektów o zaprojektowanie budynku energooszczędnego, koniecznie z ogrodem zimowym i z instalacjami obniżającymi koszty eksploatacji.
Man icon Lilianna Jampolska
Okna połaciowe
Okna w dachu są dobrą alternatywą dla tych budujących, których zniechęca kłopotliwa i kosztowna realizacja lukarn. Ich montaż nie jest trudny, ani drogi, a właściciele domów mogą zdecydować się na standardowe modele albo nowe wersje, lepiej zaizolowane termicznie i z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. Które z nich zastosowali nasi Rozmówcy i jak je oceniają?
Man icon Lilianna Jampolska
Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2011 r.
Dach: o nachyleniu 35°, pokryty płaską dachówką ceramiczną. Okna dachowe: 13 obrotowych z osią obrotu w ½ skrzydła, wymiary 78 × 160 cm; 2 szyby i argon, nawiewniki o wydajności 16 m3/h; z ramami z klejonego warstwowo drewna sosnowego i jedno z ramami z PVC (w łazience), wyłaz dachowy. Lokalizacja na wszystkich połaciach dachu.
Man icon Lilianna Jampolska
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r.
Dach: nachylenie 43°, z pofałdowaną dachówką betonową. Okna dachowe: Jedno obrotowo-uchylne, 114 × 140 cm, ramy z klejonego drewna sosnowego, 3 szyby, lokalizacja w sypialni małżeńskiej, na południowo-wschodniej połaci dachu. Jedno obrotowe, 90 × 140 cm, ramy z PVC, 2 szyby i argon, w łazience rodzinnej na północno-zachodniej połaci dachu. Wyłaz dwuszybowy.
Man icon Lilianna Jampolska
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r.
Dach: dwuspadowy 40° z dachówką ceramiczną. Okna dachowe: 2 kolankowe, 70 × 70 cm i 70 × 110, ramy z drewna, 2 szyby i argon, lokalizacja w pokoju gościnnym (od frontu i wschodu); 11 obrotowych 70 × 110 cm, ramy z drewna i 2 szyby - nad klatką schodową po obu stronach kalenicy, w studiu 4 zgrupowane oraz jedno w łazience z ramami z PVC.
Man icon Lilianna Jampolska
Wykańczanie ścian w salonie
Współczesne materiały wykończeniowe pozwalają utworzyć na ścianach salonu spektakularne dekoracje, a tam gdzie potrzeba - subtelne tło mebli. Jaki stylizacyjny efekt osiągnęli nasi Rozmówcy i czy są z niego zadowoleni?
Man icon Lilianna Jampolska
Bogusia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2016 r.
Salon: powierzchnia 50 m2 (razem z jadalnią), wysokość 2,82 m, ściany otynkowane zaprawą z kwarcem i gipsową.
Man icon Lilianna Jampolska
Ada - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie wykańczała w 2015 r.
Salon: powierzchnia 37 m2 (wraz z jadalnią), ściany wykończone gipsem, wysokość 2,60 m.
Man icon Lilianna Jampolska
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, ściany w salonie wykańczał w 2019 r.
Salon: powierzchnia 22 m2 (cała przestrzeń dzienna 72 m2), ściany z ceramiki poryzowanej, wysokość 7 m.
Man icon Lilianna Jampolska
Jak powstrzymać złodzieja?
Z policyjnych statystyk wynika, że w czasach zarazy spada liczba włamań. Może przestępcy są mniej aktywni, a może chodzi po prostu o to, że wielu Polaków zostało w domach - pracują zdalnie, nie wyjechali na święta, itp., co zdecydowanie utrudnia robotę złodziejom. Chyba jednak nie należy się łudzić - tak jak my wrócimy kiedyś do biur i zakładów pracy, tak złodzieje wrócą do swojego rzemiosła.
Man icon Janusz Werner
Myśl, jak złodziej - skutecznie zabezpiecz swój dom
Jak odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek włamania? Warto spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, którędy intruz będzie próbował dostać się do środka - a następnie wzmocnić ochronę w najbardziej newralgicznych punktach. Do dzieła!
Druga strona dachu
Dla większości inwestorów dach to pokrycie. Dlatego interesuje ich głównie kolor i wzór blachy czy dachówki. Ukryta pod pokryciem konstrukcja, najczęściej w postaci drewnianej więźby, już tak ciekawa nie jest, a to właśnie ona ma zasadniczy wpływ na trwałość dachu i bezpieczeństwo domowników.
Man icon Janusz Werner
Wszystko, co na dachu
Jakie elementy kojarzą się z dachem sporej części budujących albo remontujących dom? W pierwszej kolejności to zapewne rodzaj pokrycia - dachówki, blachodachówka, blacha płaska… Ktoś wymieni może jeszcze system odprowadzania wody. A co z podkładem dachowym, akcesoriami czy instalacją przeciwoblodzeniową? Bez nich dach będzie niekompletny.
Man icon Norbert Skupiński
Wszystko jasne
Praktycznie nie sposób znaleźć inteligentny dom, w którym by nie przewidziano zaawansowanego sterowania oświetleniem. Przede wszystkim dlatego, że w takim budynku nietrudno to zrobić, a korzyści jest wiele. Możemy liczyć na większą wygodę, poprawę bezpieczeństwa i oszczędność energii.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Efektywne i wygodne ogrzewanie
Od lat domy stają się coraz bardziej energooszczędne. I nie chodzi tylko o to, że do ich ogrzewania wystarcza mniej paliwa. Współczesne instalacje pracują w zupełnie innych warunkach. Odmiennie trzeba dobierać moc kotłów i innych źródeł ciepła czy rodzaj i wielkość grzejników. Nowoczesne systemy to także sterowanie, które zapewni maksimum komfortu i minimum kosztów eksploatacji.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Hybrydowe grzejniki JAGA
Zmiany klimatu i ewolucja technik budowlanych wymagają nowych ekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. Hybrydowe rozwiązania marki Jaga to teraźniejszość, która jest przyszłością.
Osłona i ozdoba
Rola ścian zewnętrznych jest nie do przecenienia. Nie tylko osłaniają wnętrze domu, ale stanowią też oparcie stropu i dachu budynku. Dzięki estetycznej elewacji, mogą być również jego ozdobą.
Man icon Norbert Skupiński
Dlaczego odpada?
Szary styropian ma zasadniczą zaletę - izoluje lepiej niż zwykły biały. Ma jednak też istotną wadę - bardzo łatwo ulega przegrzaniu pod wpływem słońca. A to może skończyć się oderwaniem świeżo przyklejonych płyt od podłoża i koniecznością wykonania wszystkich prac na nowo. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Wybieramy styropian
Lawinowo rosnąca sprzedaż nie pozostawia wątpliwości jak wysoko oceniany jest szary styropian. Czas przyjrzeć się jakie rodzaje szarego styropianu są dostępne na rynku i dokonać świadomego wyboru, z którego będziemy zadowoleni nie tylko w dniu zakupu, ale również po latach.
Ciepły, trwały i łatwy do zastosowania
Beton komórkowy to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, wykorzystywanych nie tylko do wznoszenia domów jednorodzinnych, ale też wielorodzinnych, komercyjnych, magazynowych czy gospodarczych. Muruje się z niego łatwo i szybko, powstałe przy jego użyciu budynki są bardzo trwałe, a w ich wnętrzach zapewniony jest wysoki komfort termiczny i odpowiedni mikroklimat.
Man icon Tomasz Rybarczyk
Okna, rolety, żaluzje i markizy
Kupno okien nie powinno sprawić trudności, bo ich rodzaj, wielkość, parametry i sposób otwierania zapisane są w projekcie domu. Trzeba tylko wybrać dostawcę, umówić się na pomiary, dogadać szczegóły wyposażenia, poczekać na transport i montaż. Dobrze jest jednocześnie zamówić np. rolety zewnętrzne i potraktować całość jako kompleksową usługę.
Man icon Joanna Dąbrowska
Praktyczne i dekoracyjne
Oprócz tego, że muszą spełniać wymogi praktyczne, powinny wizualnie harmonizować z wnętrzem - kolorem stolarki okiennej, posadzki i mebli. Mogą być tradycyjne rozwierane lub przesuwne. Te ukryte w ścianie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Montowane na szynach będą efektowną ozdobą przestrzeni urządzonych w loftowym stylu. Każdy znajdzie model pasujący do aranżowanego wnętrza.
Man icon Joanna Dąbrowska
Oddychaj zdrowo
W każdym budynku potrzebny jest skuteczny system wymiany powietrza. Zwłaszcza że w zamkniętych pomieszczeniach spędzamy średnio aż 90% czasu. W domach jednorodzinnych najpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna. Nie zawsze jest ona jednak skuteczna, dlatego wielu inwestorów wybiera wentylację mechaniczną.
Man icon Norbert Skupiński
Nowa jakość domowych central wentylacyjnych
Firma Frapol Sp. z o.o. od trzech dekad jest jednym z największych dostawców standardowych, oraz wysoce wyspecjalizowanych systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Długoletnie doświadczenie produkcji przemysłowych central wentylacyjnych przełożyło się na dopracowanie jednostek Frapol OnyX do zastosowań domowych na najwyższym technologicznym poziomie.
Zgodnie ze standardami
W nowocześnie urządzonej łazience, zamiast tradycyjnej kabiny prysznicowej z brodzikiem, najczęściej widzimy jedynie szklaną taflę umieszczoną bezpośrednio na posadzce. Podczas kąpieli, wodę odprowadza odpływ liniowy zamontowany w podłodze. Oferta urządzeń tego typu jest coraz bogatsza.
Man icon Małgorzata Kolmus
Sprawdź innowacyjne odwodnienia KESSEL do Twojej łazienki
Aktualne trendy rekomendują dla nowoczesnych łazienek stosowanie kabin prysznicowych bez barier. Wymagają one eleganckiego, ale i funkcjonalnego odprowadzania wody. Szeroki wybór wpustów łazienkowych oraz odpływów liniowych i ściennych KESSEL pozwala dobrać rozwiązanie dokładnie do Twojego pomysłu na łazienkę.
Ciepło z powietrza do wody
Pompy ciepła przeznaczone tylko do przygotowywania c.w.u. to prosty i tani sposób na ciepłą wodę. Kosztują bowiem od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, ich montaż jest łatwy, a eksploatacja nie wymaga żadnego wysiłku - wystarczy wybrać pożądaną temperaturę wody.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Komfortowe sterowanie online
Dwie najpopularniejsze w Polsce powietrzne pompy ciepła do c.w.u., czyli Basic GT oraz Small GT zyskały właśnie dodatkową funkcjonalność, która znacznie podnosi komfort ich obsługi. Dostęp online, który dotąd dostępny był właściwie tylko w urządzeniach klasy premium. Rozwiązanie to pozwala na wygodną zdalną kontrolę parametrów i sterowanie pracą urządzenia poprzez Internet.
Niezbędny do wygodnego sprzątania
Odkurzacz centralny to urządzenie, które podczas pracy zbiera śmieci i kurz ze sprzątanych powierzchni i gromadzi je w zbiorniku, a powietrze po przefiltrowaniu wydmuchuje poza budynek. Instalację stanowi sieć ukrytych w ścianach rur, zakończonych gniazdami ssącymi i wyrzutnią powietrza. Do odkurzania służy wąż ssący, do którego zakłada się różne końcówki oraz podłącza separator.
Man icon Joanna Dąbrowska
Najlepsza ochrona
Dostępne na rynku impregnaty mają różne działanie. Zanim więc zdecydujemy się na zakup konkretnego, powinniśmy przemyśleć, jakiego środka potrzebujemy, mając na uwadze przede wszystkim rodzaj drewna i wykonanej z niego konstrukcji.
Man icon Małgorzata Kolmus
Styl skandynawski na zewnątrz domu - metamorfoza drewnianej elewacji
Prezentujemy drewniany dom z Podlasia, którego elewacja przeszła niedawno znaczącą metamorfozę. Postanowiliśmy udowodnić, że impregnat LuxDecor Njord to produkt z ogromnym potencjałem. Zobaczcie, jak niesamowity efekt udało się uzyskać.
Izolacja sprzyja majsterkowaniu
Przez epidemię koronawirusa więcej czasu spędzamy w domu. To dobra okazja, żeby popracować w ogrodzie, pomajsterkować, zająć się drobnymi naprawami. Potrzebne narzędzia można kupić choćby przez Internet, a nadmiar czasu wykorzystać w pożyteczny sposób.
Man icon Janusz Werner
Mały dom na trudne czasy
Mały dom to niższe koszty budowy oraz późniejszej eksploatacji. Ponadto można go postawić szybciej, a mając nieco zdolności i czasu - wiele prac wykonać samemu. W trudnych czasach zainteresowanie nimi zawsze rośnie. Szczególnie tymi najmniejszymi, o powierzchni zabudowy do 35 m2.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Więcej niż kran
Wydawać by się mogło, że kran służy w kuchni wyłącznie do dostarczania wody. Nic bardziej mylnego - nowoczesna bateria może tę wodę przefiltrować, podgrzać, wzbogacić o bąbelki. Pomaga ją też oszczędzać. A ponieważ coraz częściej kuchnia jest połączona z salonem, bateria ma również dobrze wyglądać.
Man icon Janusz Werner
Jak robić to właściwie?
Uzyskanie gęstego, żywozielonego dywanu z trawy bez prześwitów nie jest łatwe, ale wykonalne. Trawnik zalicza się do tych elementów w ogrodzie, którym trzeba poświęcić mnóstwo uwagi. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. Warto to zrobić właśnie wiosną.
Man icon Michał Mazik
Twardo pod nogami
Nawet w małych ogródkach są powierzchnie, które warto utwardzić - podjazdy, ścieżki prowadzące do wejścia, tarasy. W dużych ogrodach jest ich więcej - miejsca parkingowe, alejki wijące się wśród zieleni, place na grille… Wybór produktów na nawierzchnie jest spory, choć nie wszystkie nadają się na każdą z nich - desek, świetnych na taras, nikt nie daje na podjazd. I przeciwnie - ażurowe płyty z betonu na podjeździe się sprawdzą, a na tarasie w ogóle.
Man icon Janusz Werner
Zadaszenie tarasu
Dzień dobry! Taras przy domu to jedno z ulubionych miejsc naszej rodziny. Spędzamy na nim każdą wolną chwilę latem, ale chcielibyśmy z niego korzystać także w niepogodę. Jakie są sposoby na jego zadaszenie?
Usuwanie starego silikonu i spoinowanie
Korzystając z tego, że przez koronawirusa siedzę w domu, chcę wymienić brzydki silikon przy zlewie w kuchni. Jak to zrobić zgodnie ze sztuką?
Jaka pompa do studni?
Kupiłem stary dom, w którym woda pochodzi z własnej studni dawnego typu - dość płytkiej, z kręgów betonowych. W piwnicy domu jest hydrofor z pompą. Jednak chcę zlecić wywiercenie głębokiej studni, gdyż obawiam się o jakość wody z tak płytkiego ujęcia (ok. 5 m). Stara studnia zostałaby w rezerwie, do podlewania ogrodu itp. Czy do głębokiej studni wierconej muszę mieć pompę głębinową, czy wystarczy typowy zestaw hydroforowy?
Zbiorniki na deszczówkę
Czy warto zamontować podziemny zbiornik na deszczówkę?