Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2011 r.
Dach: o nachyleniu 35°, pokryty płaską dachówką ceramiczną.
Okna dachowe: 13 obrotowych z osią obrotu w ½ skrzydła, wymiary 78 × 160 cm; 2 szyby i argon, nawiewniki o wydajności 16 m3/h; z ramami z klejonego warstwowo drewna sosnowego i jedno z ramami z PVC (w łazience), wyłaz dachowy. Lokalizacja na wszystkich połaciach dachu.
Montaż: wykonali dekarze podczas budowy domu, przy oknach łączonych stosowali kołnierze combi. Tylko przy grupie 4 okien podcinali krokwie.
Decyzja: Autor gotowego projektu przewidział aż 14 dużych okien dachowych, dlatego kupując je, starałem się pogodzić wysoką jakość i dobre parametry termoizolacji z przyzwoitą ceną. Wybrałem markowe produkty. Nie ograniczyłem liczby, ani rozmiaru przeszkleń, choć niektórzy budujący tak robią. Trzymałem się projektu, bo podoba mi się, że architekt pogrupował je w sypialniach i łazience w zestawy po 2-4 sztuki. Dzięki temu wzbogacił tradycyjną architekturę szczyptą nowoczesności.
W łazience, nad wanną, znajduje się okno z ramami z PVC.
Rady i przestrogi:
- W największej sypialni połączył ze sobą 2 oraz 3 okna dachowe, w kolejnej 3, dalej jest czteroczęściowy zestaw. Wskutek tego w pomieszczeniach jest jasno, lecz w lecie nadmiernie się nagrzewają. Nie zamówiłem dotąd osłon przeciwsłonecznych, ponieważ chcę załatwić tę sprawę raz ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze