Połączenie kilku źródeł ciepła w instalacji z pompą ciepła NIBE

Pompy ciepła to innowacyjne urządzenia, które dzięki wysokiej efektywności, funkcjonalności i walorom ekologicznym, są coraz powszechniej stosowane w polskich domach. Mogą one funkcjonować jako samodzielny system grzewczy albo też współpracować z innymi urządzeniami jak np. kocioł gazowy, elektryczny czy olejowy.
W ofercie NIBE (wiodącego europejskiego koncernu, produkującego pompy ciepła już od 43 lat) znajdują się powietrzne, gruntowe oraz wentylacyjne pompy ciepła. W poniższym artykule skupimy się na urządzeniach, których dolnym źródłem ciepła jest powietrze zewnętrzne.
Jak wiadomo, moc grzewcza powietrznych pomp ciepła maleje wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Powoduje to konieczność zastosowania w instalacji szczytowego źródła ciepła, które może pracować z powietrzną pompą ciepła w różnych trybach. Tryb monoenergetyczny (który jest w zasadzie również biwalentnym) wykorzystuje tylko jeden nośnik energii, jakim jest energia elektryczna. Szczytowym źródłem ciepła jest więc tutaj głównie kocioł elektryczny, który zaczyna wspomagać pracę pompy ciepła po przekroczeniu punktu biwalencji, czyli temperatury zewnętrznej, poniżej której pompa ciepła nie jest w stanie samodzielnie pokryć zapotrzebowania budynku na ciepło. Z kolei w trybie biwalentnym równoległym oraz alternatywnym, szczytowym ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
