Woda w domu
Jakie kwestie związane z wodą musimy rozstrzygnąć w przypadku domu? Po pierwsze - skąd ją weźmiemy. Wodę można bowiem pobierać z publicznego wodociągu lub z własnej studni. Po drugie - czy jej jakość jest wystarczająca. Ta ze studni zwykle bez uzdatniania nie nadaje się do spożycia. I na koniec - gdzie odprowadzimy wodę zużytą, czyli ścieki: do kanalizacji, szamba czy przydomowej oczyszczalni.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Z wodociągu czy ze studni
Po co uzdatniamy wodę
Co robić, gdy woda jest twarda
Co, jeśli nie ma kanalizacji
Woda, z której korzystamy w domu powinna być czysta. Przy czym inny poziom czystości ma mieć woda przeznaczona do zastosowań gospodarczych, inny taka do spożycia. Wodę czerpaną ze studni trzeba uzdatnić, czyli doprowadzić do czystości, wymaganej dla konkretnego zastosowania. Uzdatnianiem wody z sieci zajmuje się spółka wodociągowa. W przypadku wody przeznaczonej do picia nie chodzi jednak o wyeliminowanie z niej wszelkich substancji chemicznych - spożywanie wody chemicznie czystej wcale nie służy naszemu zdrowiu.
WODOCIĄG CZY STUDNIA?
Wodę doprowadza się do domu z wodociągu albo z własnego ujęcia (studni). Podłączenie do wodociągu jest wygodniejsze - za wodę trzeba płacić, ale nie martwimy się jej czystością. Dostawca zobowiązany jest bowiem do regularnego badania jakości i dostarczania odbiorcom produktu zdatnego do picia. Taka woda musi spełniać rygorystyczne normy Unii Europejskiej i krajowe, ustalane przez ministra zdrowia.
Woda ze studni jest teoretycznie za darmo, lecz na ogół...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze