Wybór na lata
Wybierając pokrycie nie należy kierować się wyłącznie jego estetyką i ceną, ale uwzględnić także inne parametry. Niekiedy dachówki okazują się zbyt ciężkie na wzniesioną więźbę, innym razem danego wykończenia nie da się zastosować przy niewielkim spadku połaci. Dach to nie tylko pokrycie - pod spodem jest jeszcze podkład i konstrukcja.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jaki podkład zastosować pod pokrycie
Czym są membrany dachowe
Jak dopasować pokrycie do konstrukcji dachu
W jaki sposób montować dachówki
Obecnie inwestorzy chętnie wybierają blachy płaskie i profilowane, dachówki ceramiczne i cementowe, a także gonty bitumiczne. Dawniej powszechne były pokrycia naturalne - strzecha oraz gonty drewniane. Dziś również się je wykorzystuje, jednak materiały te są dość kosztowne i dostępne w nowoczesnym wydaniu.
Kąt nachylenia połaci determinuje wymaganą szczelność pokrycia. Gdy powierzchnia jest stroma, woda spływa z niej szybciej, a materiał wykończeniowy może być mniej szczelny (tym bardziej, że za ochronę konstrukcji dachu przed wodą i parą odpowiada również jego izolacja). Producenci określają minimalny i maksymalny kąt nachylenia połaci dla poszczególnych pokryć. Arkusze blachy płaskiej lub blachodachówki mierzące kilka m2 wykazują większą szczelność niż dachówki, których na 1 m2 potrzeba kilkanaście. Najszczelniejsze wersje dachówek to te z podwójnymi zamkami na wszystkich czterech krawędziach. Modele bez zamków (np. karpiówka) układa się dwuwarstwowo, ponieważ jedna warstwa byłaby n...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze