Taryfy dynamiczne i rozliczenie godzinowe. Korzyści i oszczędności z Energy Cost Assistant
9/2024
6-9 minut
Temat taryf dynamicznych i rozliczeń godzinowych staje się w ostatnim czasie coraz ważniejszy, szczególnie po zmianach systemowych na rynku energii. Stosowanie takich rozwiązań oznacza szansę na konkretne korzyści dla inwestujących w systemy fotowoltaiczne. Sposobem na wykorzystanie tej zmiany, który zapewni realne oszczędności, jest oferowany przez markę Fronius system Energy Cost Assistant. To rozwiązanie dostępne w ramach Fronius Solar.web-Premium. Właściciel może liczyć w tym przypadku na wsparcie inteligentnego - bazującego na szeregu różnych danych - narzędzia, które pozwala nie tylko na zmniejszenie kosztów energii, ale też na skuteczne zadbanie o kondycję i żywotność baterii.
Taryfy dynamiczne
Taryfy dynamiczne są rozwiązaniem skierowanym do prosumentów rozliczających się w systemie net-billing (rozliczenie za pobraną energię). Taryfy tego rodzaju dotyczą poboru (zakupu) energii i funkcjonują w Polsce od 23 sierpnia 2024 r., a korzystanie z nich jest dobrowolne. W tym modelu uwzględniana jest zmieniająca się wartość energii w ciągu dnia. W ramach systemu taryf dynamicznych odbiorcy rozliczają się w oparciu o rynkowe - rzeczywiste dla określonego przedziału czasu - ceny energii.
Chodzi o rynki spot, czyli rynki krótkoterminowe (np. tzw. rynek dnia następnego). Taryfy tego rodzaju powinny się znajdować w ofertach wszystkich największych sprzedawców energii elektrycznej. Co istotne, możliwość korzystania z taryf jest warunkowana posiadaniem licznika zdalnego odczytu, który komunikuje się zdalnie drogą elektroniczną z operatorem i na bieżąco przekazuje dane. Szacuje się, że obecnie liczniki zdalnego odczytu posiada ok. 30% odbiorców prądu.
Rodzaje taryf
Obe...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze