Zewnętrzna strefa wypoczynku
Chyba każdy lubi posiedzieć na tarasie z kawą, zjeść tam śniadanie, zdrzemnąć się na leżaku. Właśnie dlatego zewnętrzna strefa wypoczynku stała się dla właścicieli domów równie ważna, jak salon z komfortową kanapą. Dwadzieścia parę lat temu taras był przeważnie betonową płytą, obłożoną płytkami. Dziś tarasy na gruncie buduje się z kostki lub płyt z betonu czy kamienia, z drewna, albo desek z kompozytu.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Taras na którą stronę świata
Jak duży taras
Betonowa płyta czy taras ziemny
Kostka, płyty, czy deski
Część decyzji związanych z tarasem podejmujemy, wybierając projekt domu. Postanawiamy wówczas, gdzie go ulokujemy - z której strony budynku i od jakiej strony świata. Co ma znaczenie, bo na tarasie położonym od wschodu najprzyjemniej będzie rano. Jeśli chcemy jeść na nim kolacje, niech będzie od zachodu. Na tarasie od południa, w czasie upałów, przez większość dnia nie da się wytrzymać, ten od północy prawie zawsze będzie w cieniu, co też nie jest specjalnie przyjemne.
Trzeba pamiętać, że w naszym klimacie z odsłoniętego tarasu da się korzystać przez jakieś pięć miesięcy w roku - o ile nie pada deszcz i gdy słońce nie grzeje zbyt mocno. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest taras w podcieniu albo częściowo zadaszony. Na wariant z wcięciem w bryle budynku można się zdecydować tylko przed budową. Na zadaszenie także później, ale należy sprawdzić, czy w przylegającym do tarasu pomieszczeniu nie będzie za ciemno i czy daszek nie zepsuje optycznie bryły domu. Ewentualnie można wybrać rozkładaną...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze