Jak urozmaicić elewację?
Znakomita większość domów w naszym kraju ma ściany zewnętrzne ocieplone styropianem i pokryte tynkiem cienkowarstwowym. To tzw. metoda lekka mokra, opisywana też skrótami BSO lub ETICS. Rozwiązanie jest niewątpliwie sprawdzone i praktyczne, któremu nie sposób odmówić wielu zalet. Jednak pod względem wizualnym jest raczej nieciekawe, żeby nie powiedzieć nudne. Duże płaszczyzny, jednolite zarówno pod względem koloru jak i faktury, można jednak urozmaicić. Jednym z lepszych, a przy tym dość prostych sposobów, aby to osiągnąć jest dodanie boniowania na krawędziach ścian, wydzielenie okolic okien, czy rozdzielenie wyraźnymi liniami kondygnacji lub pewnych stref.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Dlaczego warto wprowadzać elementy ożywiające elewację
Dlaczego tradycyjnych boniowań już się nie spotyka
Na czym polega wykonanie boniowania systemowego
Jakie są inne sposoby urozmaicenia elewacji
Dlaczego obróbka okien jest ważna
Jeżeli zechcemy wprowadzić jakieś ciekawe akcenty na elewacji, to będziemy musieli uwzględnić przynajmniej dwie podstawowe kwestie. Jedna to samo urozmaicenie bryły, coś przełamującego monotonię tynku cienkowarstwowego. Przy tym możemy optycznie poprawić proporcje różnych części budynku, wyznaczając nawet same poziome lub pionowe linie na ścianach. Ponadto mogą one posłużyć do rozdzielenia części wykończonych tynkiem o innym kolorze, tynkiem odmiennego rodzaju czy w ogóle pokrytych innym materiałem.
Nie możemy również pominąć drugiej sprawy. Tego jak wykonać te przejścia pomiędzy różnymi materiałami na elewacji, lub po prostu wprowadzić na niej jakieś podziały, tak aby było to estetyczne, trwałe i nie przysparzało z czasem problemów. Przy tym wszystkim, żeby nie było to również trudne do wykonania, zaś ryzyko popełnienia błędów wykonawczych było ograniczone do minimum. I tu właśnie listwy i profile do boniowania w systemie ETICS (BSO) oraz inne akcesoria sprawdzają się świetnie.
Popu...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze