Lekkie i łatwe do ułożenia
Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Do niedawna jego wykonanie było dość czasochłonne i wymagało sporo pracy. Obecnie tradycyjne rozwiązania coraz częściej zastępowane są wyrobami prefabrykowanymi, przygotowanymi w zakładzie produkcyjnym, dostarczanymi na budowę i montowanymi nawet w kilka godzin. Czy w każdym domu taki strop można zastosować? Warto poznać zalety i ograniczenia kilku technologii.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jakie rodzaje stropów są popularne
Z czym się wiąże wykonanie stropu monolitycznego
Dlaczego w wersjach gęstożebrowych dochodzi do klawiszowania
Jakie zalety mają wyroby prefabrykowane
Czy stropy panelowe można ułożyć na każdym budynku
Strop wykonuje się po wymurowaniu wszystkich ścian parteru. Od wielkości budynku, jego kształu, liczby podpór oraz tego, ile będzie miał kondygnacji (i czy będą one użytkowe), oraz jakie obciążenia będą na niego działać - zależy jego konstrukcja, rozpiętość i grubość. Im odległość między podporami i działające na strop obciążenia będą większe, tym większa jego grubość. Parametry te określa konstuktor na podstawie obliczeń projektowych.
Technologii wykonywania tego typu przegród jest kilka, od tradycyjnych, wykonywanych na budowie stropów monolitycznych i gęstożebrowych, po prefabrykowane, przygotowywane prawie w całości w zakładzie produkcyjnym - kanałowe i panelowe. Każda technologia ma plusy i minusy oraz ograniczenia stosowania i opłacalności.
TRADYCYJNE STROPY WYKONYWANE NA BUDOWIE
MonolityczneWykonanie tradycyjnych stropów monolitycznych jest dość czasochłonne i wymaga doświadczenia wykonawców. Grubość stropu, wymaganą wytrzymałość i sposób zbrojenia określa konstruktor. Zalety...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze