Kompletny system
Szczelne pokrycie dachowe to za mało. Spływającą po nim wodę trzeba bezpiecznie odprowadzać gdzieś dalej, inaczej będzie zalewać ściany. Uzupełnieniem każdego dachu, niezależnie od tego, czym jest wykończony, powinny być zatem rynny. Pierwsza rzecz, na którą zwraca uwagę większość inwestorów kupujących orynnowanie, to materiał, z którego jest ono wykonane. Ma on wpływ zarówno na właściwości użytkowe, jak i cenę systemu.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Z jakiego materiału wybrać rynny
Jak rozplanować system rynnowy
Gdzie sprawdzą się rynny ukryte
O czym pamiętać podczas montażu orynnowania
Przed zakupem orynnowania, inwestor powinien znać dokładne rozplanowanie i przekroje elementów. Muszą być one dobrane odpowiednio do specyfiki dachu. Sprawne odprowadzania wody opadowej wpływa bowiem nie tylko na jego trwałość, ale też na kondycję całego budynku (elewacji, ścian i wnętrz).
Największą popularnością cieszą się rynny stalowe i plastikowe. Wybór materiału jest jednak sprawą drugorzędną. Istotne natomiast, by kupić kompletny zestaw z pasującymi do siebie elementami (kolankami, hakami itd.) i fachowo przeprowadzić montaż. W przeciwnym razie może dojść do awarii, których naprawa będzie bardzo kosztowna. Z rynien można zrezygnować jedynie w domach o bardzo szerokich i schodzących nisko nad ziemię okapach.
RODZAJ
Większość inwestorów budujących nowe domy wybiera rynny z PVC lub ze stali powlekanej. Różnice w ich właściwościach są jednak dość niewielkie, a koszty porównywalne. Droższe są natomiast systemy aluminiowe, a najdroższe - z blachy miedzianej i cynkowo-tytanowej. Na ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze