Powietrzna czy gruntowa?
Wybór pompy ciepła to przede wszystkim decyzja, czy założymy pompę powietrzną czy gruntową. Chociaż to te pierwsze cieszą się znacznie większą popularnością, to również urządzenia gruntowe mają grono wiernych zwolenników. Warto poznać wady i zalety obu rozwiązań. Tym bardziej, że werdykt wcale nie jest oczywisty i rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w jednym domu może okazać się kompletną porażką w innym.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy pompami powietrznymi i gruntowymi
Dlaczego wielkość działki jest ważna także w przypadku urządzeń powietrznych
Jaka powinna być moc pompy
Czy pompa wystarczy, żeby samodzielnie ogrzać dom
Czy połączenie pompy ciepła z grzejnikami ma sens
1. KTÓRE POMPY CIEPŁA SĄ LEPSZE - POWIETRZNE CZY GRUNTOWE?
Należałoby raczej zapytać o to pod jakim względem są lepsze. Bo kryteria porównania mogą być bardzo różne. Ponadto ogromne znaczenie będzie miało to, jak dużą wagę przypiszemy do każdego z nich. Innymi słowy - kluczowe znaczenie mają oczekiwania konkretnego użytkownika, to ile może wydać na inwestycję, jaka jest specyfika konkretnej działki itd.
Na przykład pod względem niskich kosztów inwestycji, łatwości doboru i montażu przewaga będzie niewątpliwie po stronie modeli powietrznych. Natomiast jeżeli priorytetem ma być stabilność osiąganych parametrów, szczególnie przy większych mrozach, górą będą pompy wykorzystujące grunt jako źródło dolne. Ostatecznie, każdy musi rozważyć w konkretnym przypadku chociażby stosunek niezbędnego nakładu pracy i kosztów, do oczekiwanego efektu.
Zasadnicze znaczenie ma tu kompletnie różna charakterystyka poszczególnych typów tzw. źródła dolnego, czyli tego elementu otoczenia, z którego pompa pob...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze