Ultrafiltracja czy odwrócona osmoza: który system oczyszczania wody warto zainstalować w domu?

Odwrócona osmoza i ultrafiltracja to dwie popularne metody membranowej filtracji wody pitnej. Choć obie mają za zadanie oczyszczać wodę, różnią się sposobem działania i efektami. Aby dokonać właściwego wyboru systemu uzdatniania wody, warto poznać kluczowe cechy obu tych technologii.
JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY ULTRAFILTRACJĄ I ODWRÓCONĄ OSMOZĄ?
Ultrafiltracja (UF) usuwa tylko cząstki stałe i ciała stałe, ale robi to na poziomie mikroskopowym; rozmiar porów membrany wynosi 0,02 mikrona. Pod względem smaku ultrafiltracja pozwala utrzymać w wodzie minerały, które wpływają na smak wody. Ultrafiltrację można stosować jako etap wstępnego oczyszczania wody przed stacją odwróconej osmozy, co zwiększa wydajność całej instalacji oraz wydłuża żywotność membran. Takie stacje doskonale sprawują się w układach odzysku wody i oczyszczaniu ścieków. Pozwala to na efektywny recykling wody, co powoduje zmniejszenie zużycia wody oraz ilości wytwarzanych ścieków.
Odwrócona osmoza (RO) eliminuje praktycznie wszystko w wodzie, w tym większość rozpuszczonych minerałów i rozpuszczonych ciał stałych. Membrana RO jest półprzepuszczalną membraną o wielkości porów około 0,0001 mikrona. W rezultacie woda RO jest prawie „bez smaku”, ponieważ jest wolna od minerałów, chemikaliów i innych związków...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
